با ما همراه باشید

بازار پول

کاهش بی سابقه نرخ بهره در سال ۱۴۰۱

نرخسود
ترقی آنلاین:نرخ سود سه بازار در هفته اول مرداد ماه مورد بررسی قرار گرفت. در مهم ترین آن ها نرخ بهره پس از رکوردهای متوالی در نهایت بیشترین افت را در بازه یک ساله ثبت کرده و به ۲۱.۱۳ درصد تنزل پیدا کرد.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین: در هفته های اخیر روند نرخ سود در برخی بازارها  صعودی بوده است. در این بازارها مسیر معاملات تغییرات قابل تجهی داشته و در بازار باز به رکورد بی سابقه ای رسیده است.
ثبات نرخ سود در بازار اولیه 
در بازار اولیه اوراق بدهی، دولت به منظور تامین کسری بودجه می تواند اوراق خود را به مشتریان خود عرضه کرده و آن را به فروش برساند. در این بازار مشتری اوراق غالبا بانک ها و بورسی ها هستند. هرچه دولت اوراق بیشتری را در این معاملات به فروش برساند از لحاظ تورمی امری مهعم تلقی شده و بیشتر موجب جلوگیری از رشد تورم خواهد شد.
در همین رابطه داده های بانک مرکزی در این هفته نشان می دهد در دهمین مرحله حراج اوراق 460 میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری شده که کف این شاخص در سال جاری قلمداد می شود. نکته مهم دیگر در باب معاملات اینت هفته سهم صفر بانک ها در مشارکت در این بازار بوده است.
در ادامه محاسبات نیز نشان می دهد نرخ سود موزون در بازار برابر با 21.91 درصد بوده که البته با دو هفته قبل تغییر چندانی را ثبت نکرده است.
رکوردزنی نرخ سود در بازار باز
بانک ها می توانند اوراق خریداری شده در بازار اولیه را در بازار باز مورد معامله قرار دهند. در این بازار بانک مرکزی اوراق از بانک ها خریداری کرده و این نهادهای مالی نیز باید در سررسید معلوم و با نرخ سود مشخص آن ها را دوباره از بانک مرکزی بخرند. این بده بستان در بازار باز به نوعی بسط نقدینگی در این معاملات تلقی می شود که در 5 هفته متوالی در سطح 60 همت ثابت مانده است.
نرخ سود در این بازار برابر با 21.5 درصد بوده که بیشترین سطح را در بازه برگزاری بازار باز داشته است.
افت بی سابقه نرخ سود بین بانکی در سال 1401
نرخ سود بین بانکی در این هفته با 0.18 واحد درصد کاهش به 21.13 درصد رسید. بررسی ها نشان می دهد این بیشترین افت نرخ سود بین بانکی در سال جاری به شمار می آید.
به موازات کنترل نرخ سود بین بانکی برای نجات بورس این شاخص در اولین هفته مرداد ماه کاهشی شد. متغیر مهم اقتصادی در کشور در بازار شبانه کشف می شود در این بازار بانک های دارای کسری از نهادهای مالی دارای مازاد استقراض نقدینگی می کنند.
نرخ سود وام دهی بانک ها در این بازار در دامنه 14 تا 22 درصد قرار داشته که سقف آن را بانک مرکزی تعیین می کند. اعتبارات قاعده مند همان مداخله بانک مرکزی در این بازار بوده که با نرخ سود سقف ثبت می شود. این رقم در هفته اول مرداد ماه برابر با 14 هزار و 400 میلیارد تومان بوده که تقریبا کاهشی 50 درصدی داشته است. با این حال نرخ سود در این بازار سیری نزولی گرفته و احتمالا در جهت سقوط قرار بگیرد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس