با ما همراه باشید

بازار سرمایه

پیش‌بینی ۱۲۴ تحلیگر از آینده سهام

555
ترقی آنلاین:بیست و پنجمین گزارش اجماع تحلیلگران بازار سرمایه به همت گروه مالی کیان و با مشارکت ۱۲۴ تحلیلگر از ۷۴ نهاد مالی منتشر شد.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین ،گزارشی که نشان داد تحلیلگران انتظار دارند سود خالص کل بازار در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال جاری، رشدی مشابه دلار داشته باشد. در این میان تحلیلگران از یک سو نسبت به روند بازارهای جهانی و سودسازی شرکت‌های کالاپایه بدبین بوده و در مقابل در خصوص رشد سودآوری شرکت‌های داخلی و ریالی اظهار خوش‌بینی می‌کنند.
در مجموع به نظر ۱۲۴ تحلیلگر شرکت‌کننده در گزارش اجماع، انتظار می‌رود سود خالص کل بازار در سال آینده ۱۱.۵ درصد رشد کند. ضمن اینکه برآورد تحلیلگران از سودسازی بورسی‌ها در سال جاری در مقایسه با برآورد خردادماه، افتی ۳.۶ درصدی را نشان می‌دهد.
رشد بورس ۱۴۰۲؛ واقعی یا اسمی؟
همانطور که اشاره شد تحلیلگران انتظار دارند در سال ۱۴۰۲، سود خالص کل بازار نسبت به ۱۴۰۱ رشدی  ۱۱.۵ درصدی را تجربه کند. در این میان نگاهی به مفروضات این تحلیل نشان می‌دهد انتظار تحلیلگران برای رشد دلار نیمایی (که ارز مبنای قیمت‌گذاری محصولات بورسی است) در سال آینده، ۱۱ درصد و در خصوص دلار آزاد ۱۲ درصد است.
به این ترتیب میانگین رشد دلار آزاد و نیمایی برای سال ۱۴۰۲ از نظر تحلیلگران ۱۱.۵ درصد برآورد می‌شود. حالا می‌توان به این نکته پی برد که در واقع تحلیلگران انتظار دارند میانگین بازار سهام در سال آینده صرفا رشدی بر مبنای افزایش نرخ دلار را تجربه کند نه یک رشد واقعی.
بدبینی تحلیگران به بازار جهانی
در این میان بررسی‌ها از تغییر تخمین مفروضات سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد تحلیلگران نسبت به نفت و محصولات نفتی و پتروشیمی نسبت به دو ماه پیش، بدبین‌تر شده است. از این رو تحلیلگران مفروضات خود از قیمت‌های جهانی را بین ۲ تا ۱۴ درصد کاهش داده‌اند. به نظر می‌رسد تحلیلگران تحولات ژئوپلتیک اخیر و همچنین شرایط اقتصاد جهانی را در تخمین جدید خود از قیمت‌های جهانی لحاظ کرده‌اند. جایی که قیمت هر بشکه نفت برنت با کاهش ۲ درصدی نسبت به پیش‌بینی خردادماه، ۹۹ دلار برای سال جاری برآورده شده و همچنین انتظار می‌رود میانگین قیمت مس در سال جاری که در اجماع خردادماه ۹۶۰۵ دلار بر هر تن تخمین زده شده بود، در گزارش جدید با افت ۱۲ درصدی ۸۴۱۱ دلار بر هر تن و برای سال ۱۴۰۲ (با رشد یک درصدی نسبت به ۱۴۰۱) ۸۵۱۶ دلار بر هر تن پیش‌بینی شده است. قیمت هر تن روی نیز با افت ۵ درصدی نسبت به اجماع خردادماه، حالا ۳۴۸۳ دلار برای سال ۱۴۰۱ و با پیش‌بینی افت ۲ درصدی نسبت به ۱۴۰۱، برای سال آینده ۳۴۰۳ دلار بر هر تن تخمین زده شده است.
همچنین تحلیلگران میانگین موزون نرخ رشد صنعت اوره برای ۱۴۰۲ (نسبت به سال ۱۴۰۱) را ۷ درصد برآورد کرده‌اند. این میزان رشد روانکارها ۶ درصد، هلدینگ‌های پتروشیمی ۸ درصد، یوتیلیتی‌ها ۷درصد و پالایشگاهی‌ها صفر درصد در نظر گرفته شده است که همگی از میزان رشد دلار کمتر هستند. این موضوع از انعکاس کاهش قیمت‌های جهانی و بدبین‌ شدن تحلیلگران در برآورد آن‌ها از رشد سود شرکت‌ها در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ خبر می‌دهد.
سال درخشش ریالی‌ها
بر اساس بیست و پنجمین گزارش اجماع تحلیلگران بازار سرمایه، انتظار می‌رود سود خالص صنایع داخلی همچون سلامت (۲۰ درصد)، حمل و نقل (۲۳ درصد)، کاشی و سرامیک (۴۲ درصد)، قندوشکر (۴۹ درصد)، شوینده (۶۰ درصد)، غذایی و خرده‌فروشی (۲۸ درصد)، روغن خوراکی (۴۲ درصد) و تایر (۱۰۶ درصد) در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ افزایش پیدا کند که مراتب بیش از رشد نرخ دلار خواهد بود. صنایعی که پیش از این زیر سایه قیمت‌گذاری دستوری، نتوانسته بودند سود مناسبی را کسب کرده و عموما سرکوب شده بودند.
نگاهی به مفروضات پیش‌بینی
بر اساس گزارش جدید اجماع تحلیلگران میانگین نرخ دلار نیما برای سال ۱۴۰۱، ۲۶ هزار و ۶۱۰ تومان تخمین زده شده است که نسبت به تخمین خردادماه، رشد ۲ درصدی را نشان می‌دهد. تحلیلگران همچنین انتظار دارند، نرخ دلاری نیمایی در سال آینده به ۲۹ هزار و ۶۲۵ تومان افزایش پیدا کند. دلار آزاد نیز وضعیتی مشابه دارد.
به طوری که تحلیلگران در خردادماه انتظار داشتند میانگین نرخ غیررسمی اسکناس آمریکایی در سال جاری ۳۱هزار و ۷۰۰ تومان باشد اما در جدیدترین اجماع، این رقم با رشد یک درصدی به ۳۲ هزار و ۳۰ تومان افزایش یافته است. نرخ دلار آزاد برای سال آینده نیز به نظر تحلیلگران به ۳۵ هزار و ۸۰۰ تومان خواهد رسید. در عین حال تحلیلگران انتظار دارند بورس در سال جاری، بازدهی ۲۶ درصدی از آن سهامداران خود کند.
پیش‌بینی قبلی تحلیلگران از بازدهی بازار سهام در سال ۱۴۰۱، ۳۵ درصد بود که نسبت به پیش‌بینی جدید از افت ۹ درصدی خبر می‌دهد. در این میان تحلیلگران بازدهی املاک در سال جاری را ۲۸ درصد برآورده کرده‌اند. این رقم در گزارش اجماع خردادماه، ۱۵ درصد بود که از رشدی ۱۳ درصدی حکایت می‌کند. به نظر می‌رسد تحلیلگران در تحلیل‌های کلان خود عموما گذشته را به آینده تعمیم می‌دهند و همین موضوع سبب تغییر تخمین آن‌ها از نرخ دلار و تورم و همچنین بازدهی دو بازار بورس و املاک شده است./فردای اقتصاد

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار سرمایه

آغاز پویش تامین مالی جمعی « شرکت مکث الکترونیک»

مکث الکترونیک
پویش تامین مالی جمعی شرکت مکث الکترونیک جهت تأمین سرمایه در گردش تولید انواع لوازم خانگی، از طریق سکوی تأمین مالی جمعی آی‌بی‌کراد آغاز شد .
به گزارش مدیریت ارتباطات و رسانه تامین سرمایه تمدن ، سرمایه مورد نیاز این طرح 25میلیارد تومان ودوره سرمایه گذاری 12ماه که اصل سرمایه در انتهای دوره سرمایه گذاری پرداخت خواهد شد .حداقل سرمایه گذاری در این طرح 10میلیون تومان و حداکثر 1.25میلیارد تومان تعیین شده است .
نرخ سود مشارکت در این طرح  30درصد سالیانه می باشد که به صورت ماهیانه به سرمایه گذاران پرداخت خواهد شد. همچنین تضامین این طرح ، ضمانت‌نامه تعهد پرداخت برابر اصل و فرع مبلغ تامین مالی، دریافت چک صیادی برابر اصل و فرع مبلغ تأمین مالی می باشد.
شرکت مکث الکترونیک  با هدف تولید لوازم خانگی در سال 1385 در استان سمنان آغاز به کار کرد و پس از گذشت هفده سال یکی از مجهزترین و مطرح ترین کارخانه‌های تولیدی در کشور محسوب می‌شود، در حال حاضر شرکت مکث الکترونیک مهدی‌شهر درتولید انواع لباسشویی‌های نیمه اتوماتیک، ماشین لباسشویی اتوماتیک، ماشین ظرفشویی، تلوزیون  LED، کولر پرتابل و انواع جاروبرقی مشغول به فعالیت می باشد . این شرکت در سال‌های 1400 و 1401 به ترتیب درآمدی حدودا 218 میلیارد تومان و 383 میلیارد تومان را شناسایی کرده است .
سرمایه گذاران برای مشارکت در این طرح و دریافت اطلاعات بیشتر به سامانه آی بی کراد و یا شعب سوپر مارکت های مالی شرکت تامین سرمایه تمدن مراجعه نمایند.

ادامه مطلب

بازار سرمایه

افزایش ۱۳ هزار و ۴۳ واحدی شاخص بورس

شاخص 1
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در روند رو به رشد با افزایش ۱۳ هزار و ۴۳ واحد همراه شد.
به گزارش ترقی آنلاین، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد قرار گرفت، به‌گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با 57 صدم درصد افزایش نسبت به روز قبل به رقم 2 میلیون و 288 هزار و 438 واحد رسید.
همچنین شاخص هموزن با افزایش 10 هزار و 884 واحد به رقم 773 هزار و 893 واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از شرکت‌های حاضر در بورس است، به بیش از 8 میلیون و 427 هزار میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران امروز بیش از 10 میلیارد سهام، در قالب 608 هزار معامله و به ارزش 8781 میلیارد تومان دادوستد کردند. امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند، به‌گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 57 صدم درصد افزایش یافتند.
این دو شاخص با معیار هموزن 1.4 درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور 57 صدم درصد، شاخص بازار اول بورس 57 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس 58 صدم درصد رشد کرد.
امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، مپنا، بانک تجارت، کشتیرانی جمهوری اسلامی، گل گهر، صنایع شیمیایی ایران و بانک ملت به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را از خود به‌جای گذاشتند. در فرابورس ایران هم امروز روند رو به رشدی طی شد، شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 226 واحد به رقم 28 هزار و 826 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 601 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس 488 هزار میلیارد تومان شد.
معامله‌گران امروز بیش از 7.2 میلیارد سهام در قالب 375 هزار فقره معامله و به ارزش 5250 میلیارد تومان دادوستد کردند.
امروز نمادهای فولاد غدیر ایرانیان، مالی سپهر صادرات، بهمن دیزل و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای ایران خودرو دیزل، بانک دی و سنگ آهن گهر زمین بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را از خود به‌جای گذاشتند.
 با توجه به اینکه شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه از نظر حاکمیت شرکتی در سطح بالاتری قرار دارند، شفافیت صورت‌های مالی و حساب‌ها در این شرکت‌ها بیشتر است، بنابراین اگر زمینه حضور شرکت‌های بیشتر در بازار سرمایه فراهم شود، علاوه بر اعمال حاکمیت شرکتی امکان دریافت مالیات واقعی از شرکت‌ها نیز فراهم می‌شود. بنابراین دولت برای افزایش درآمد مالیاتی و همچنین افزایش استانداردهای مدیریتی شرکت‌ها باید از حضور شرکت‌ها در بازار سرمایه حمایت کند. بازار سرمایه در کنار بانک، باید سهم حداقل 30 درصدی از تامین مالی اقتصاد را برعهده بگیرد. در حال حاضر سهم بورس از تامین مالی حدود 12 درصد است.

ادامه مطلب

بازار سرمایه

ابلاغیه جدید سازمان بورس به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازارگردانی

بورس
بر اساس آخرین ابلاغیه مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس، انعقاد قرارداد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی با سایر اشخاص به منظور خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت و پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت موضوع قرارداد به عنوان هزینه بازارگردانی امکان‌پذیر است.
به گزارش ترقی آنلاین ، بنابر ابلاغیه شماره ۱۲۰۲۰۲۵۲ مورخ ۹ خرداد ماه ۱۴۰۲، علی‌اکبر ایرانشاهی رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس بند ۵ هشتصد و شصت و ششمین صورتجلسه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مورخ ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی ابلاغ کرد. متن ابلاغیه بدین شرح است:
انعقاد قرارداد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی با سایر اشخاص به منظور خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت و پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت موضوع قرارداد به عنوان هزینه بازارگردانی امکان‌پذیر است.
بنابراین مقتضی است؛ مفاد اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی به شرح زیر اصلاح شود:
الف- افزودن یک بند به شرح زیر به ماده ۴۳ اساسنامه (هزینه‌های صندوق)
«پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار موضوع قرارداد خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت به عنوان هزینه بازارگردانی»
ب- افزودن یک بند به شرح زیر به بخش ۳۹ امیدنامه(هزینه‌های سرمایه‌گذاری در صندوق) :

 

عنوان هزینه شرح نحوه محاسبه هزینه
هزینه بازارگردانی اوراق بهادار با درآمد ثابت هزینه پرداختی به اشخاص ثالث بابت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت تحت بازارگردانی مطابق با قرارداد منعقده و مدارک مثبته

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس