با ما همراه باشید

بازار سرمایه

پیش‌بینی آینده سهام

cover 18
ترقی آنلاین: روند نزولی شاخص بورس تهران دیروز هم ادامه یافت و نزدیک به ۶۰هزار میلیارد تومان از ارزش بازار سهام کاسته شد.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین:آمارها همچنین نشان می‌دهد که از ابتدای خرداد ماه تاکنون ارزش روزانه معاملات به شکل محسوسی کاهش یافته است؛ این به‌معنای وقوع رکود در بازار سهام است.به زعم تحلیلگران برخی سیاست‌های اقتصادی روی بازار سهام تأثیر داشته است؛ با این حال احتمال وقوع رکود در اقتصاد جهانی به حجم نااطمینانی‌ها در بازار سرمایه ایران هم اضافه کرده است.
 با وجود یک دور رشد شاخص بورس از ابتدای سال تا پایان اردیبهشت از خرداد ماه شاخص بورس وارد یک روند نزولی شده و در این مدت بیش از 320هزار میلیارد تومان از ارزش بازار سهام کاسته شده است.
در این مدت همچنین ارزش روزانه معاملات خرد که یک نماگر مهم برای بازار سهام تلقی می‌شود، تقریبا نصف شده و به سطح 3 تا 4هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که در بعضی از روز‌ها حتی ارزش روزانه معاملات به سطح 2هزار میلیارد تومان هم رسید.
طبق آمار‌های موجود وابستگی زیادی بین رشد ارزش معاملات خرد و رشد شاخص بورس وجود دارد و تقریبا در هیچ دوره‌ای بدون رشد ارزش معاملات خرد شاخص بورس رشد نکرده است.
این به‌معنای آن است که برای رشد شاخص بورس باید نقدینگی تازه‌ای وارد بازار سهام شود و ارزش معاملات خرد رشد کند، اما با وجود آن که شاخص بورس تحت‌تأثیر نزول 60هزار میلیارد تومانی دیروز به محدوده یک ‌میلیون ‌و500هزار واحد نزدیک شده است فعلا نشانه‌هایی از ورود نقدینگی تازه به بورس و رشد شاخص‌ها دیده نمی‌شود و این نشان می‌دهد که بازار سهام همچنان در رکود به سر می‌برد.
امین دامچه، یک کارشناس بازار سرمایه در این‌باره می‌گوید: از ابتدای خرداد ماه امسال با افزایش ریسک سیستماتیک نقدینگی به‌سمت دارایی‌های امن مثل سکه و دلار کوچ کرد، اما در بورس از ابتدای خرداد تا امروز حدود ۸هزار میلیارد تومان از بازار خارج شده است و ارزش معاملات خرد که حتی به ۷هزار میلیارد تومان در روز رسیده بود، هم‌اکنون به ۳هزار میلیارد تومان رسیده است؛ بنابراین بازار سهام در شرایط رکودی به‌سر می‌برد و سهامداران بورس فشار زیادی را تحمل می‌کنند؛ زیرا از رشد بازارهای موازی و تورم کاملا عقب افتاده‌اند.
دلایل رکود
آنطور که تحلیلگران می‌گویند: افزایش نا اطمینانی در حوزه اقتصادی که می‌تواند روند سودآوری شرکت‌ها را تحت‌تأثیر قرار دهد و همینطور برخی از عوامل سیاسی منجر به تردید سهامداران برای سرمایه‌گذاری در بورس و کاهش ورود نقدینگی به بازار شده است.
به نوشته همشهری، همچنین عواملی ازجمله کاهش قیمت کالاهای پایه در سطح جهان به‌دلیل رشد نرخ بهره در آمریکا، افزایش ریسک فروش محصولات صادراتی به‌دلیل وضع عوارض جدید صادراتی، مشکل تامین برق برخی از صنایع در تابستان و گاز در زمستان و همچنین احتمال وقوع رکود در اقتصاد جهانی تحت‌تأثیر جنگ در اوکراین و رشد نرخ بهره ازجمله عواملی هستند که بازار سهام را تحت‌تأثیر خود قرار داده‌اند.
محمد رضانژاد، یک کارشناس بازار سرمایه در این‌باره می‌گوید: افزایش نرخ بهره آمریکا توانسته بازار سرمایه و اقتصاد ایران را تحت‌تأثیر قرار دهد. در واقع با افزایش قیمت دلار در جهان، قیمت کالاهای پایه (کامودیتی‌ها) نزول کرده و به‌احتمال زیاد درآمد دلاری شرکت‌های بورس کاهش خواهد یافت.
او با بیان اینکه عمده درآمد‌های ملی کشور تابع قیمت‌های جهانی است می‌افزاید: از سوی دیگر، به‌نظر می‌رسد نرخ داخلی دلار در روند صعودی قرار گرفته تا بودجه کشور در وضعیت متعادلی قرار بگیرد. به همین دلیل می‌توان گفت؛ درآمد دلاری شرکت‌های معدنی کاهش یافته اما درآمد ریالی آنها تا حد زیادی ثابت می‌ماند، چرا که کاهش قیمت‌های جهانی مصادف با افزایش نرخ دلار خواهد شد.
همچنین این اتفاق در شرکت‌های کالا پایه (کامودیتی محور) نیز تأثیر کاهشی خواهد داشت اما نه به‌شدت ریزش قیمت‌های جهانی؛ چرا که بخشی از افت درآمد‌های دلاری شرکت‌ها را افزایش نرخ دلار جبران خواهد کرد.
احمد جانجان، یک کارشناس دیگر بازار سرمایه نیز به اثر تحول در اقتصاد جهانی بر بازار سهام اشاره کرد و گفت: قطعا افزایش نرخ دلار می‌تواند سبب ریزش قیمت نفت شود که در اقتصاد و به‌خصوص تجارت خارجی کشور تأثیرگذار خواهد بود. از طرفی در بدترین زمان ممکن در اثر یک اشتباه بزرگ و راهبردی طی ۳ ماه گذشته، عوارض صادراتی جدیدی وضع شد که این موضوع می‌تواند صادرات برخی از شرکت‌های مهم بورس را تحت‌تأثیر قرار دهد و منجر به کاهش سودآوری آنها شود.
پیش‌بینی آینده
برخی از تحلیلگران تکنیکی بر این باورند که با نزدیک شدن شاخص بورس به محدوده یک‌میلیون‌ و500هزار واحد احتمال رشد شاخص‌های بورس افزایش می‌یابد؛ چرا که این محدوده یک نوع مرز حمایت برای شاخص بورس تلقی می‌شود.
با این حال تحلیلگران بنیادی، شواهدی برای رشد شاخص بورس ارائه نمی‌کنند. ابراهیم سماوی، یک کارشناس بازار سرمایه در این باره گفت: درحال حاضر به‌دلیل برخی از ابهامات و بلاتکلیفی‌ها در سیاست‌های کلی نمی‌توان درباره آینده بورس نظر قطعی داد.
همچنین باید موضوع کاهش ذخایر ارزی و مدیریت بازار ارز توسط دولت به نتیجه برسد. هرچند که تصمیماتی در این راستا گرفته شده اما به‌طور کامل شفاف و مشخص نیست. او ادامه داد: طی روزهای گذشته نرخ دلار نیمایی که برای بورس بسیار مهم است، محدوده قبلی خود را شکست و این اتفاق می‌تواند محرک مناسبی برای شرکت‌های صادراتی باشد.
به‌نظر می‌رسد روند بازار تا پایان سال متعادل و با شیب مثبت باشد و در صورتی‌که شاخص از پله یک‌میلیون و۶۰۰هزار واحدی عبور کند، شیب این رشد افزایش خواهد یافت.
کاویان عبداللهی، یک کارشناس دیگر بازار سرمایه در این‌باره گفت: بازار سهام در سال‌جاری رشد خواهد کرد اما این بی‌رمقی و ضعف همچنان در بازار وجود خواهد داشت. حتی بسیاری از سرمایه‌گذاران که در بازار فعال بودند نیز هم‌اکنون سرمایه زیادی ندارند و عمدتا منتظر ورود نقدینگی، رشد مجدد بورس و ارزش معاملات هستند.
او تأکید کرد: بازار سرمایه ریزش زیادی را تجربه نمی‌کند اما در هر صورت برای رشد به نقدینگی نیاز دارد. همچنین با توجه به اتفاقات فعلی می‌توان گفت همین پول کمی که در بازار وجود دارد، در نمادهای مختلفی در حال گردش است. البته تا پایان سال، بورس رشد متناسب و متوازنی را به همراه خواهد داشت و در صورت ورود نقدینگی می‌توان به روند صعودی قوی آن امیدوار شد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار سرمایه

آغاز پویش تامین مالی جمعی « شرکت مکث الکترونیک»

مکث الکترونیک
پویش تامین مالی جمعی شرکت مکث الکترونیک جهت تأمین سرمایه در گردش تولید انواع لوازم خانگی، از طریق سکوی تأمین مالی جمعی آی‌بی‌کراد آغاز شد .
به گزارش مدیریت ارتباطات و رسانه تامین سرمایه تمدن ، سرمایه مورد نیاز این طرح 25میلیارد تومان ودوره سرمایه گذاری 12ماه که اصل سرمایه در انتهای دوره سرمایه گذاری پرداخت خواهد شد .حداقل سرمایه گذاری در این طرح 10میلیون تومان و حداکثر 1.25میلیارد تومان تعیین شده است .
نرخ سود مشارکت در این طرح  30درصد سالیانه می باشد که به صورت ماهیانه به سرمایه گذاران پرداخت خواهد شد. همچنین تضامین این طرح ، ضمانت‌نامه تعهد پرداخت برابر اصل و فرع مبلغ تامین مالی، دریافت چک صیادی برابر اصل و فرع مبلغ تأمین مالی می باشد.
شرکت مکث الکترونیک  با هدف تولید لوازم خانگی در سال 1385 در استان سمنان آغاز به کار کرد و پس از گذشت هفده سال یکی از مجهزترین و مطرح ترین کارخانه‌های تولیدی در کشور محسوب می‌شود، در حال حاضر شرکت مکث الکترونیک مهدی‌شهر درتولید انواع لباسشویی‌های نیمه اتوماتیک، ماشین لباسشویی اتوماتیک، ماشین ظرفشویی، تلوزیون  LED، کولر پرتابل و انواع جاروبرقی مشغول به فعالیت می باشد . این شرکت در سال‌های 1400 و 1401 به ترتیب درآمدی حدودا 218 میلیارد تومان و 383 میلیارد تومان را شناسایی کرده است .
سرمایه گذاران برای مشارکت در این طرح و دریافت اطلاعات بیشتر به سامانه آی بی کراد و یا شعب سوپر مارکت های مالی شرکت تامین سرمایه تمدن مراجعه نمایند.

ادامه مطلب

بازار سرمایه

افزایش ۱۳ هزار و ۴۳ واحدی شاخص بورس

شاخص 1
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در روند رو به رشد با افزایش ۱۳ هزار و ۴۳ واحد همراه شد.
به گزارش ترقی آنلاین، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد قرار گرفت، به‌گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با 57 صدم درصد افزایش نسبت به روز قبل به رقم 2 میلیون و 288 هزار و 438 واحد رسید.
همچنین شاخص هموزن با افزایش 10 هزار و 884 واحد به رقم 773 هزار و 893 واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از شرکت‌های حاضر در بورس است، به بیش از 8 میلیون و 427 هزار میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران امروز بیش از 10 میلیارد سهام، در قالب 608 هزار معامله و به ارزش 8781 میلیارد تومان دادوستد کردند. امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند، به‌گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 57 صدم درصد افزایش یافتند.
این دو شاخص با معیار هموزن 1.4 درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور 57 صدم درصد، شاخص بازار اول بورس 57 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس 58 صدم درصد رشد کرد.
امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، مپنا، بانک تجارت، کشتیرانی جمهوری اسلامی، گل گهر، صنایع شیمیایی ایران و بانک ملت به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را از خود به‌جای گذاشتند. در فرابورس ایران هم امروز روند رو به رشدی طی شد، شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 226 واحد به رقم 28 هزار و 826 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 601 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس 488 هزار میلیارد تومان شد.
معامله‌گران امروز بیش از 7.2 میلیارد سهام در قالب 375 هزار فقره معامله و به ارزش 5250 میلیارد تومان دادوستد کردند.
امروز نمادهای فولاد غدیر ایرانیان، مالی سپهر صادرات، بهمن دیزل و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای ایران خودرو دیزل، بانک دی و سنگ آهن گهر زمین بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را از خود به‌جای گذاشتند.
 با توجه به اینکه شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه از نظر حاکمیت شرکتی در سطح بالاتری قرار دارند، شفافیت صورت‌های مالی و حساب‌ها در این شرکت‌ها بیشتر است، بنابراین اگر زمینه حضور شرکت‌های بیشتر در بازار سرمایه فراهم شود، علاوه بر اعمال حاکمیت شرکتی امکان دریافت مالیات واقعی از شرکت‌ها نیز فراهم می‌شود. بنابراین دولت برای افزایش درآمد مالیاتی و همچنین افزایش استانداردهای مدیریتی شرکت‌ها باید از حضور شرکت‌ها در بازار سرمایه حمایت کند. بازار سرمایه در کنار بانک، باید سهم حداقل 30 درصدی از تامین مالی اقتصاد را برعهده بگیرد. در حال حاضر سهم بورس از تامین مالی حدود 12 درصد است.

ادامه مطلب

بازار سرمایه

ابلاغیه جدید سازمان بورس به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازارگردانی

بورس
بر اساس آخرین ابلاغیه مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس، انعقاد قرارداد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی با سایر اشخاص به منظور خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت و پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت موضوع قرارداد به عنوان هزینه بازارگردانی امکان‌پذیر است.
به گزارش ترقی آنلاین ، بنابر ابلاغیه شماره ۱۲۰۲۰۲۵۲ مورخ ۹ خرداد ماه ۱۴۰۲، علی‌اکبر ایرانشاهی رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس بند ۵ هشتصد و شصت و ششمین صورتجلسه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مورخ ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی ابلاغ کرد. متن ابلاغیه بدین شرح است:
انعقاد قرارداد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی با سایر اشخاص به منظور خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت و پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت موضوع قرارداد به عنوان هزینه بازارگردانی امکان‌پذیر است.
بنابراین مقتضی است؛ مفاد اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی به شرح زیر اصلاح شود:
الف- افزودن یک بند به شرح زیر به ماده ۴۳ اساسنامه (هزینه‌های صندوق)
«پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار موضوع قرارداد خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت به عنوان هزینه بازارگردانی»
ب- افزودن یک بند به شرح زیر به بخش ۳۹ امیدنامه(هزینه‌های سرمایه‌گذاری در صندوق) :

 

عنوان هزینه شرح نحوه محاسبه هزینه
هزینه بازارگردانی اوراق بهادار با درآمد ثابت هزینه پرداختی به اشخاص ثالث بابت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت تحت بازارگردانی مطابق با قرارداد منعقده و مدارک مثبته

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس