با ما همراه باشید

بازار پول

٣ گام مهم بانک مرکزی برای مدیریت قیمت‌ها

632973 383 1
ترقی آنلاین:سه اقدام مهم بانک مرکزی موجب شده تا ترمز گرانی افسارگسیخته در بازار ارز کشیده شود و به نظر می‌رسد در روزهای آینده باید شاهد برنامه‌های جدی این بانک در بازار طلا و سکه نیز باشیم.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین:طی هفته‌های گذشته و همزمان با تشدید نوسانات ارزی در بازار ارز، اختیارات بانک مرکزی با مجوز سران قوا برای مدیریت بازار ارز افزایش یافت و این بانک توانست با انجام اقداماتی بدون ارزپاشی باعث کاهش التهابات ارزی شود.
در گام نخست بانک مرکزی با ابلاغ بخشنامه‌ای، مجوز خرید و فروش ارز صادرکنندگان به نرخ توافقی در صرافی‌ها را صادر کرد و همین اقدام توانست طی مدت کوتاهی (دو سه روز نخست اجرای این طرح) قیمت دلار را در بازار آزاد ۲ هزار تومان کاهش دهد.
البته طی روزهای بعد بانک مرکزی این بخشنامه را تکمیل کرد و مجوز خرید ارز تمام اشخاص حقیقی و حقوقی را توسط صرافی‌ها صادر کرد. آن‌طور که فعالان بازار ارز می‌گویند، با این بخشنامه بانک مرکزی، علاوه بر ارز صادرات، ارزهای خانگی نیز وارد بازار شده و همین امر موجب تعادل در بازار ارز شده است.
اقدام مهم دیگر برای مدیریت بازار ارز، مجوزی است که از امروز ابلاغ و اجرایی شده است؛ با این مجوز عملا عرضه ارز در بازار بیشتر از قبل خواهد شد، چراکه طبق اعلام بازار متشکل ارزی،‌ فروش ارز صادرکنندگان به صرافی‌ها با نمادهای معاملاتی جدید در بازار متشکل ارزی راه‌اندازی شده است.
در بخشی از اطلاعیه بازار متشکل ارزی آمده است: «به اطلاع کارگزاران محترم می‌رساند، به منظور تسهیل فروش ارز صادرکنندگان، نمادهای معاملاتی جدید دلار و یورو تحت عنوان دلار صادراتی و یورو صادراتی از امروز به صورت آزمایشی در بازار متشکل ارز ایران راه‌اندازی خواهد گردید.»
مجوز جدید بانک مرکزی چه اثری در معاملات صرافی‌ها دارد؟
طبق قوانین مربوط به خرید و فروش ارز در صرافی‌ها، صراف‌ها سه روز بعد از خرید ارز، می‌توانستند ارز خریداری شده را بفروشند و بیش از آن نمی‌توانستند ارز را نگه دارند، بر همین اساس نیز صراف‌ها براساس نیاز خودشان، تعداد محدودی ارز می‌خریدند که بتوانند طی سه روز بفروشند؛ اما با مجوز جدید بانک مرکزی و فعال شدن معاملات در بازار متشکل ارزی، عمق معاملات افزایش خواهد یافت، چراکه صراف‌های عضو بازار متشکل با استفاده از زیرساخت این بازار می‌توانند ارز صادرکنندگان را خریداری کرده و غیر از اینکه ارزهای خریداری شده را می‌توانند روی کانتر خودشان بفروشند این امکان را هم دارند که ارزها را به سایر صرافی‌ها، بانک‌ها و فعالان بازار متشکل ارزی نیز بفروشند.
این اقدام باعث می‌شود تا صراف‌ها ارز بیشتری را از صادرکنندگان خریداری کنند که در این حالت هم روند رفع تعهد ارزی صادرکنندگان سرعت می‌گیرد و هم صراف ارز بیشتری را برای فروش به سایر متقاضیان در اختیار دارد. طبق اعلام فعالان بازار، این مجوز می‌تواند به حجم و عمق معاملات کمک بسیاری کند ضمن اینکه نرخ واقعی ارز کشف می‌شود و عرضه و تقاضا نیز شفاف‌تر خواهد شد.
بنابراین صراف‌هایی که عضو بازار متشکل هستند با استفاده از همان زیرساخت بازار می‌توانند ارزهای صادرکنندگان را خریداری کرده و دوباره به سایر متقاضیان بفروشند. البته این سیاست در کنار خرید و فروش ارز صادراتی خارج از بازار متشکل ارزی است و تداخلی با بخشنامه‌های قبلی ایجاد نمی‌کند.
در حال حاضر نرخ رسمی ارز در سایت بازار متشکل ارزی منتشر می‌شود و هموطنان می‌توانند ارز مورد نیاز خود که در سرفصل‌های ارزی برای مواردی همچون مسافرت، ارز مورد نیاز دانشجویی یا بیماری را براساس ضوابط تعیین شده برای این مصارف از این بازار با نرخ‌های رسمی تامین کنند.
قیمت واقعی ارز چند است؟
همزمان با کاهش قیمت‌ها در بازار ارز، برخی از کانال‌های تلگرامی سعی دارند با درج قیمت‌های بالا برای ارز همچنان فضای بازار را ملتهب نشان دهند ولی کسب اطلاع خبرنگار تسنیم از فعالان بازار و صرافی‌ها بیانگر آن است که هم‌اکنون عرضه و تقاضا در بازار به تعادل رسیده و دیگر خبری از فضای متشنج ارزی نیست.
ضمن اینکه ارز توافقی در صرافی‌ها در کانال ۲۹ هزار تومان قرار دارد و ارز در بازار آزاد نیز با قیمت‌های درج‌شده در کانال‌های تلگرامی تفاوت فاحش دارد.
لامعی معاون اداره صادرات بانک مرکزی نیز با تاکید براینکه نرخ موجود در شبکه صرافی‌ها براساس توافق و رقابت حاصل می‌شود، گفت: این شبکه هزینه‌ای نقل‌و‌انتقال اسکناس بستر مناسبی برای رقابت میان صرافی‌ها و صادر‌کنندگان ایجاد کرده است، لذا تفاوت نرخ جزئی موجود در شبکه‌های صرافی رسمی ناشی از همین امر است.
به گفته لامعی، نرخ‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود به هیچ‌وجه مورد تایید بانک مرکزی نیست و افراد سودجو تلاش می‌کنند تا با جو‌سازی نرخ کاذب ایجاد کنند، لذا این نرخ‌ها به هیچ‌وجه نرخ‌های مورد معامله نیست، بلکه نرخ‌های مورد معامله نرخ‌هایی است که در شبکه‌های رسمی صرافی‌ها مردم به آنها هم اسکناس خود را عرضه می‌کنند.
گفتنی است کنترل نقدینگی با ایجاد محدودیت در نقل و انتقال نقدینگی از طریق سامانه‌های بانکی، مسدود‌سازی حساب‌های فعالان غیرمجاز بازار ارز و ممنوعیت معاملات فردایی ارز و طلا از دیگر اقدامات بانک مرکزی برای متعادل ساختن بازار است.
به نظر می‌رسد مجموعه اقدامات بانک مرکزی تاکنون نقش موثری در کاهش التهابات بازار ارز داشته است و البته به گفته فعالان بازار از آنجا که معاملات بازار طلا نیز نقش مهمی در سیگنال‌دهی به بازار ارز دارد، بانک مرکزی باید سیاستگذاری لازم در خصوص این بازار را نیز در دستور کار قرار دهد تا از جولان سفته‌بازان و نوسان‌گیران جلوگیری کند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس