با ما همراه باشید

بازار سرمایه

نگاهی به کارکرد صندوق‌های چند کالایی

نگاهی به کارکرد صندوق های چند کالایی 1200x720 1
ترقی آنلاین:یک کارشناس بازار سرمایه با برشمردن مزیت صندوق‌های چند کالایی در قالب یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری جدید سرمایه‌گذاران، اهمیت بیشتر این نوع صندوق‌ها در سبد سرمایه‌گذاری را مربوط به تنوع بخشی آنان دانست.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین ،به نقل از کالا خبر؛ محمد امیری، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید، نبود ابزاری برای سرمایه‌گذاری متنوع، آسان و جذاب در بازار کامودیتی‌ها در بازار سرمایه به شدت احساس می‌شد که این موضوع با صدور مجوز فعالیت صندوق‌های چند کالایی در بورس کالا پوشش داده می‌شود. به گفته امیری، تنوع بخشی به دارایی و پرتفوی سرمایه‌گذاران از مهم‌ترین مزیت‌های صندوق‌های چندکالایی است.
وی افزود: کارکرد این صندوق‌ها همانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. از آنجایی که یکسری از سرمایه‌گذاران هم دانش و هم زمان کافی برای تحقیق جهت خرید سهم خوب یا نماد مناسب برای سرمایه‌گذاری را ندارند، با استفاده از این صندوق‌ها و کارشناسان و مدیران خبره آنها می‌توانند از عواید و منافع آن بازار یا نمادها بهره‌مند شوند؛ درخصوص کالا هم همین شرایط مطرح است.
امیری ادامه داد: با توجه به برطرف شدن محدودیت مالیات بر ارزش افزوده گواهی سپرده کالایی، سرمایه‌گذاران برای اینکه بتوانند به راحتی در کامودیتی‌ها نیز سرمایه‌گذاری کنند، نیاز به صندوق‌های چند کالایی خواهند داشت که بتوانند پرتفوی خود را بالانس و متنوع کنند.
وی درباره ماهیت این صندوق‌ها اظهار کرد: با توجه به تنوع گواهی سپرده‌های کالایی که در ادامه کالاهای کشاورزی در حوزه‌های صنعتی، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی تعریف خواهند شد، این صندوق‌ها می‌توانند در نمادهای مختلف کالایی شکل گرفته و امکان سرمایه‌گذاری را برای متقاضیان فراهم آورند.
به گفته امیری؛ این صندوق‌ها می‌توانند با توجه به شرایط مختلف اقتصادی داخلی و جهانی و قیمت‌های بین المللی آن محصول‌ها، از نوسان‌های قیمت کالاها هم استفاده کنند.
وی تصریح کرد: تاکنون خریداران حوزه های کالایی تنها قادر به استفاده از کالا به صورت فیزیکی بودند و گواهی سپرده های کالایی که تا پیش از این وجود داشت بر روی محصولاتی نظیر سکه، زعفران و محصولات کشاورزی که معاف از مالیات بودند تعریف شده بود. لذا با تنوع بخشی به محصول‌های جدید کالایی سرمایه‌گذاران قادر خواهند بود در همه حوزه‌های کالایی سرمایه‌گذاری کنند.
این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: این نوع صندق‌ها در بازارهای بین المللی نیز وجود دارد و در کشورهایی مانند ترکیه و بلغارستان در بحث گواهی سپرده کالایی شاهد رقابت‌های سنگینی هستیم و بخش عمده‌ای بازار سرمایه این کشور را این نوع ابزارها تشکیل داده اند.
۳ مزیت صندوق‌های چند کالایی
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود پیرامون مزیت‌های صندوق‌های چند کالایی گفت: مهم‌ترین مزیت این ابزارها، تنوع بخشی به دارایی سرمایه‌گذاران و پرتفوی آنان است. دومین مزیت استفاده از نوسان‌های قیمتی بازارهای جهانی با توجه به تحلیل‌هایی که می‌توان بر روی کامودیتی‌ها داشت و سومین مزیت نیز سرمایه‌گذاری جذاب بر روی کامودیتی‌ها است که قبلا وجود نداشته است.
امیری خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاران پیش تر با این محدودیت مواجه بودند که صرفا می‌توانستند روی گواهی سپرده زعفران یا سکه سرمایه‌گذاری کنند. لذا عمق معاملات این محصول‌ها به ویژه در بحث کشاورزی زیاد نبود. بنابراین، نیاز به سرمایه‌گذاری در بازار کالاهای مختلف احساس می‌شد. اما اکنون با روی کار آمدن صندوق‌های چند کالایی، سرمایه گذاران خرد، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، تجار و شرکت‌های تامین سرمایه می‌توانند دارایی‌ها و ریسک خود را متنوع کرده و بازدهی مناسبی را کسب کنند.
وی یادآور شد: البته نباید فراموش کرد که پیش نیاز توسعه صندوق‌های کالایی، تنوع بخشی به گواهی سپرده کالایی است و با تنوع بخشی به این ابزار، صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسعه پیدا می کنند. برای مثال در حوزه اوراق بهادار با روی کار آمدن صندوق‌های با درآمد ثابت و همینطور صندوق‌های اوراق بهادار شاهد حضور و ورود سرمایه‌گذاران جدید در بازار اوراق بهادار بودیم. درباره صندوق‌های کالایی نیز همین اتفاق رخ خواهد داد. صندوق‌های چند کالایی می‌توانند سرمایه‌گذاران جدیدی را جذب بازار کنند تا سهم بیشتری از معاملات حوزه بازار سرمایه را به خود اختصاص دهند.
امیری در پایان تصریح کرد: امیدواریم هر چه سریع تر دارایی‌های متنوع در بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالا در قالب محصول‌های پتروشیمی، صنعتی و فرآورده‌های نفتی تعریف شود که شاهد صندوق‌های جذاب چند کالایی و اقبال سرمایه‌گذاران به این ابزار جدید باشیم.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار سرمایه

آغاز پویش تامین مالی جمعی « شرکت مکث الکترونیک»

مکث الکترونیک
پویش تامین مالی جمعی شرکت مکث الکترونیک جهت تأمین سرمایه در گردش تولید انواع لوازم خانگی، از طریق سکوی تأمین مالی جمعی آی‌بی‌کراد آغاز شد .
به گزارش مدیریت ارتباطات و رسانه تامین سرمایه تمدن ، سرمایه مورد نیاز این طرح 25میلیارد تومان ودوره سرمایه گذاری 12ماه که اصل سرمایه در انتهای دوره سرمایه گذاری پرداخت خواهد شد .حداقل سرمایه گذاری در این طرح 10میلیون تومان و حداکثر 1.25میلیارد تومان تعیین شده است .
نرخ سود مشارکت در این طرح  30درصد سالیانه می باشد که به صورت ماهیانه به سرمایه گذاران پرداخت خواهد شد. همچنین تضامین این طرح ، ضمانت‌نامه تعهد پرداخت برابر اصل و فرع مبلغ تامین مالی، دریافت چک صیادی برابر اصل و فرع مبلغ تأمین مالی می باشد.
شرکت مکث الکترونیک  با هدف تولید لوازم خانگی در سال 1385 در استان سمنان آغاز به کار کرد و پس از گذشت هفده سال یکی از مجهزترین و مطرح ترین کارخانه‌های تولیدی در کشور محسوب می‌شود، در حال حاضر شرکت مکث الکترونیک مهدی‌شهر درتولید انواع لباسشویی‌های نیمه اتوماتیک، ماشین لباسشویی اتوماتیک، ماشین ظرفشویی، تلوزیون  LED، کولر پرتابل و انواع جاروبرقی مشغول به فعالیت می باشد . این شرکت در سال‌های 1400 و 1401 به ترتیب درآمدی حدودا 218 میلیارد تومان و 383 میلیارد تومان را شناسایی کرده است .
سرمایه گذاران برای مشارکت در این طرح و دریافت اطلاعات بیشتر به سامانه آی بی کراد و یا شعب سوپر مارکت های مالی شرکت تامین سرمایه تمدن مراجعه نمایند.

ادامه مطلب

بازار سرمایه

افزایش ۱۳ هزار و ۴۳ واحدی شاخص بورس

شاخص 1
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در روند رو به رشد با افزایش ۱۳ هزار و ۴۳ واحد همراه شد.
به گزارش ترقی آنلاین، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد قرار گرفت، به‌گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با 57 صدم درصد افزایش نسبت به روز قبل به رقم 2 میلیون و 288 هزار و 438 واحد رسید.
همچنین شاخص هموزن با افزایش 10 هزار و 884 واحد به رقم 773 هزار و 893 واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از شرکت‌های حاضر در بورس است، به بیش از 8 میلیون و 427 هزار میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران امروز بیش از 10 میلیارد سهام، در قالب 608 هزار معامله و به ارزش 8781 میلیارد تومان دادوستد کردند. امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند، به‌گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 57 صدم درصد افزایش یافتند.
این دو شاخص با معیار هموزن 1.4 درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور 57 صدم درصد، شاخص بازار اول بورس 57 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس 58 صدم درصد رشد کرد.
امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، مپنا، بانک تجارت، کشتیرانی جمهوری اسلامی، گل گهر، صنایع شیمیایی ایران و بانک ملت به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را از خود به‌جای گذاشتند. در فرابورس ایران هم امروز روند رو به رشدی طی شد، شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 226 واحد به رقم 28 هزار و 826 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 601 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس 488 هزار میلیارد تومان شد.
معامله‌گران امروز بیش از 7.2 میلیارد سهام در قالب 375 هزار فقره معامله و به ارزش 5250 میلیارد تومان دادوستد کردند.
امروز نمادهای فولاد غدیر ایرانیان، مالی سپهر صادرات، بهمن دیزل و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای ایران خودرو دیزل، بانک دی و سنگ آهن گهر زمین بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را از خود به‌جای گذاشتند.
 با توجه به اینکه شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه از نظر حاکمیت شرکتی در سطح بالاتری قرار دارند، شفافیت صورت‌های مالی و حساب‌ها در این شرکت‌ها بیشتر است، بنابراین اگر زمینه حضور شرکت‌های بیشتر در بازار سرمایه فراهم شود، علاوه بر اعمال حاکمیت شرکتی امکان دریافت مالیات واقعی از شرکت‌ها نیز فراهم می‌شود. بنابراین دولت برای افزایش درآمد مالیاتی و همچنین افزایش استانداردهای مدیریتی شرکت‌ها باید از حضور شرکت‌ها در بازار سرمایه حمایت کند. بازار سرمایه در کنار بانک، باید سهم حداقل 30 درصدی از تامین مالی اقتصاد را برعهده بگیرد. در حال حاضر سهم بورس از تامین مالی حدود 12 درصد است.

ادامه مطلب

بازار سرمایه

ابلاغیه جدید سازمان بورس به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازارگردانی

بورس
بر اساس آخرین ابلاغیه مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس، انعقاد قرارداد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی با سایر اشخاص به منظور خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت و پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت موضوع قرارداد به عنوان هزینه بازارگردانی امکان‌پذیر است.
به گزارش ترقی آنلاین ، بنابر ابلاغیه شماره ۱۲۰۲۰۲۵۲ مورخ ۹ خرداد ماه ۱۴۰۲، علی‌اکبر ایرانشاهی رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس بند ۵ هشتصد و شصت و ششمین صورتجلسه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مورخ ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی ابلاغ کرد. متن ابلاغیه بدین شرح است:
انعقاد قرارداد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی با سایر اشخاص به منظور خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت و پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت موضوع قرارداد به عنوان هزینه بازارگردانی امکان‌پذیر است.
بنابراین مقتضی است؛ مفاد اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی به شرح زیر اصلاح شود:
الف- افزودن یک بند به شرح زیر به ماده ۴۳ اساسنامه (هزینه‌های صندوق)
«پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار موضوع قرارداد خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت به عنوان هزینه بازارگردانی»
ب- افزودن یک بند به شرح زیر به بخش ۳۹ امیدنامه(هزینه‌های سرمایه‌گذاری در صندوق) :

 

عنوان هزینه شرح نحوه محاسبه هزینه
هزینه بازارگردانی اوراق بهادار با درآمد ثابت هزینه پرداختی به اشخاص ثالث بابت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت تحت بازارگردانی مطابق با قرارداد منعقده و مدارک مثبته

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس