با ما همراه باشید

بازار پول

نقش کسری بانک ها در ثبت صعود نرخ سودها

منظور از نقدینگی در بورس چیست و نحوه تشخیص ورود و خروج نقدینگی به بورس
ترقی آنلاین: با تغییر روند نرخ بهره بین بانکی در هفته پایانی مرداد ماه نرخ سود در سایر بازار های مالی نیز روندی افزایشی را ثبت کرد. این شاخص در بازار بین بانکی رشدی ۰.۰۵ واحد درصدی داشته و به ۲۰.۶۴ درصد رسید. این در حالی است که در هفته های اخیر سیری نزولی در این شاخص آغاز شده بود.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین ، روند نرخ سود ها در بازار های مالی هفته پایانی مرداد ماه معکوس هفته قبل بوده است. در این هفته آمارهای ثبت شده در بازارهای بین بانکی و اوراق بدهی دولتی نشان از روند صعودی نرخ سود در تمامی بده بستان های مالی داشته است در حالی که این شاخص ها در هفته قبل روندی نزولی را ثبت کرده بودند.
رشد نرخ سود در بازار اولیه اوراق بدهی دولتی
در هفته پایانی مرداد ماه دولت رکورد بالاترین فروش هفتگی اوراق را در بازار ثبت کرد. در این معاملات سطح فروش اوراق در بازار اولیه به 3 هزار و 630 میلیارد تومان رسیده که بیشترین میزان را در مقایسه با هفته های قبل داشته است.
یکی از مهم ترین عوامل رشد این حجم در معاملات نرخ سود بالای اوراق فروخته شده در بانک ها و بازار سرمایه بوده است. در نهایت محاسبات نشان می دهد نرخ سود مورون در این معاملات برابر با 21.77 درصد بوده که 0.07 واحد درصد از هفته قبل بالاتر بوده است.
رشد نرخ سود در بازار باز
بانک های خریدار اوراق در بازار اولیه می توانند این برگه ها را ضامن استقراض خود در بازار باز کنند. در این معاملات بانک هایی که دارنده اوراق هستند می توانند اوراق خود را به بانک مرکزی عرضه کرده و متعهد شوند تا با نرخ سود معلوم و تاریخ سررسید هفت روزه آن را دوباره از بانک مرکزی خریداری کنند. این بده بستان به نوعی همان استقراض بانک ها از بانک مرکزی تلقی شده که حجم آن در دو هفته اخیر در مرز 70 همت ثابت مانده است. این در حالی است که بانک مرکزی نرخ سود در این بازار را ارتقاء داده و از کف 20 درصد در این هفته ها به 20.3 درصد رسانید. یعنی بالاترین نرخ سود بازار باز در سه هفته اخیر. به نوعی میزان افزایش نرخ سود در این بازار ، بیشترین مقدار رشد در مقایسه با سایر بازارها بوده است.
تغییر جهت نرخ بهره در پایان مرداد ماه
با افزایش نرخ سود در بازار باز و رشد معاملات بانک مرکزی در بازار بین بانکی نرخ بهره نیز روندی صعودی را آغاز کرد. نرخ بهره به صورت کلی یکی از شاخص های مهم در اقتصاد کلان به شمار آمده و در بازار بین بانکی کشف می شود. در این بازار بانک های دارای کسری از بانک های دارای مازاد استقراض نقدینگی کرده و این بده بستان با تاریخ سررسید کوتاه مدت و نرخ سود معلوم انجام می شود. نرخ سود در این بازار در بازه 14 تا  22 درصد قرار داشته و کف و سقف نرخ سود در اختیار بانک مرکزی است.
داده های بانک مرکزی نشان می دهد نرخ سود بازار بین بانکی برابر با 20.64 درصد بوده و 0.05 واحد درصد از هفته قبل بالاتر بوده است. این درحالی است که سیاست بانک مرکزی در هفته های اخیر کنترل این شاخص و ثبت مسیر کاهشی در آن بوده است. تحلیل گران یکی از مهم ترین عامل ها در رشد نرخ بهره را کسری زیاد بانک ها در بازار بین بانکی قلمداد می کنند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس