با ما همراه باشید

بازار سرمایه

معادلات وسوسه‌انگیز پیش‌ روی سرمایه‌گذاران سکه

2678883
ترقی آنلاین:اگر پارسال یک‌میلیارد تومان صرف خرید خانه کرده بودید، ارزش سرمایه شما الان حدودا به یک میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان رسیده بود. بازدهی یک‌ساله سکه ربع بهار آزادی از پارسال تا الان ۷۶ درصد برآورد می‌شود و حتی از تورم عمومی سالانه جلوتر حرکت می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین، قیمت سکه در روز یکشنبه ۱۳ آذر که تهران آب‌وهوایی بارانی را تجربه کرد، پس از افت و خیر فراوان روی ۱۷ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان آرام گرفت. البته این قیمت معاملات تک‌فروشی بود و آن‌هایی که در معاملات نقدی فعالیت دارند و معمولا بیش از یک‌عدد سکه خریداری می‌کنند، فرصت داشتند تا ۶۰ هزار تومان بابت هر سکه طلا تمام بهار آزادی طرح جدید، تخفیف بگیرند. قیمت سکه نیم‌بهار آزادی به ۹ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان رسید و سکه ربع بهار آزادی و سکه گرمی به‌ترتیب شش میلیون و ۹۲۰ هزار تومان و سه میلیون و ۶۲۰ هزار تومان به‌فروش رسیدند. این عدد‌ها شاید برای شما ترسناک باشد، اما گروهی که از مدت‌ها پیش با قصد سرمایه‌گذاری وارد بازار شده‌اند و به امید روزی که قیمت‌ها بالا برود، سکه خریداری کرد‌ه اند، حالا فرصت دارند ثمره بردباری خود را مزه‌مزه کنند.
مقایسه بازدهی انواع سکه طلا
به گزارش فرارو، سکه ربع بهار آزادی بالاترین بازهی را در طول یک‌سال گذشته به‌خود اختصاص داده است. آنهایی که ۱۳ آذر سال ۱۴۰۰، اقدام به خرید یک‌قطعه سکه ربع کرده بودند الان بازدهی شگفت‌انگیز ۷۶ درصدی را پیش روی خود می‌بینند. سکه گرمی با بازدهی مثبت ۵۳ درصد در رتبه بعدی قرار دارد. بازدهی سک‌ساله سکه نیم‌بهار آزادی ۴۵ درصد است و سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم به ترتیب با کسب بازدهی مثبت ۳۵ درصد و مثبت ۳۱ درصد در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.
سکه ربع‌بهار آزادی در بازه شش‌ماهه نیز بهترین عملکرد را داشته است. آنهایی که شش‌ماه پیش در ۱۳ خرداد، برای خرید سکه ربع بهار آزادی اقدام کرده بودند الان با رسیدن به بازدهی ۲۳ درصدی، بیشتر از خریداران سایر انواع سکه سود برده‌اند. ارج و قرب سکه ربع در بازه یک‌ماهه هم مشخص است. خرید سکه در ۱۳ آبان و نگهداری آن تا امروز به‌معنای کسب سود ۲۳ درصدی است در حالی که مثلا سکه امامی در همین بازه زمانی نهایتا ۱۰ درصدی سود عاید سرمایه‌گذاران کرده. حالا اگر فرض کنیم، همین هفته پیش وارد بازار سکه شده باشید، الان بابت سکه ربع بهار آزادی ۱۱ درصد سود برده بودید در حالی که سود خرید سکه امامی در یک‌هفته ۳.۲ درصد است.
مقایسه بازدهی انواع سکه
نوع سکه هفت‌روزه (درصد) یک‌ماهه (درصد) شش‌ماهه (درصد) یک‌ساله (درصد)  سه‌ساله (درصد)
سکه امامی ۳.۲ ۹.۷ ۱۵ ۳۵ ۲۸۸
سکه طرح قدیم چهار ۱۲ ۱۴.۷ ۳۱ ۲۹۵
سکه نیم بهار ۷.۵ ۱۵ ۱۶ ۴۵ ۳۱۷
سکه ربع بهار ۱۱.۲ ۲۳ ۲۳ ۷۶ ۳۴۸
سکه گرمی ۵.۵ ۱۲.۷ ۱۸ ۵۳ ۲۹۷
آیا قیمت سکه باز هم بالاتر می‌رود؟
پیش‌بینی قیمت سکه بدون درنظر گرفتن سایر عوامل دخیل، مانند قیمت دلار، ارزش طلا در بازار‌های داخلی و جهانی و تفاضا امکان‌پذیر نیست. در حال حاضر سکه امامی با لمس رکورد ۱۷ میلیون و ۶۳۵ هزار تومان، آرزو دارد به‌سمت ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان حرکت کند و در آنجا پس تشکیل استحکامات، ۱۷ میلیون و ۷۸۰ و حتی ۱۸ میلیون تومان را هدف بگیرد در صورت ناکامی و شکست خوردن در حفظ جایگاه فعلی، ورق برمی‌گردد و قیمت سکه پله‌های ترقی را یکی یکی به‌سمت عقب برمی‌گردد. در این صورت می‌توان سکه را روی سکوی ۱۷ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان ملاقات کرد.
سکه ربع بهار آزادی فعلا خودش را به شش میلیون و ۹۲۰ هزار تومان رسانده و فاصله چندانی با محدوده مقاومت هفت میلیون تومان ندارد. اگر دو دستی به این جایگاه بچسبد، می‌توان انتظار داشت اول خودش را به هفت میلیون و ۸۶۶ هزار تومان و بعد برای رسیدن به جایگاه هفت میلیون و ۲۵۰ هزار تومان یورش ببرد. این پیش‌بینی روی دیگری هم دارد. در صورت شکست محدوده مقاومت فعلی، سکه ربع بهار آزادی سرنوشتی جز سقوط به جایگاه‌های شش میلیون و ۸۳۰ هزار تومان، شش میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، شش میلیون و ۵۸۰ هزار تومان نخواهد داشت. قیمت سکه ربع بهار آزادی در بدترین حالت، ممکن است به شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد. همه این‌ها را باید به‌عنوان احتمالات کوتاه‌مدت در نظر گرفت و به‌عنوان مبنای تصمیم‌گیری برای خروج از سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار داد.
تفاوت قیمت خرید و فروش سکه
قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، معروف به سکه امامی در حالی به ۱۷ میلیون و ۶۳۵ هزار تومان رسیده که برای خرید همان سکه، به مردم نهایتا پیشنهاد ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان داده می‌شود. یعنی قیمت خرید و فروش سکه امامی در حال حاضر حدود ۱۳۵ هزار تومان فاصله دارد.
اختلاف قیمت خرید و فروش سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم، بیشتر است و به حدود ۲۹۵ هزار تومان می‌رسد. سکه ربع بهار آزادی را که پیش مردم از بالاترین میزان محبوبیت برخوردار است، با ۱۷۰ هزار تومان اختلاف نسبت به نرخ فروش، خریداری می‌شود. همین اختلاف قیمت را در مورد سکه گرمی شاهد هستیم در حالی که فاصله قیمت خرید و فروش سکه نیم‌بهار آزادی، ۱۸۰ هزار تومان می‌رسد.

فاصله قیمت خرید و فروش انواع سکه

نوع سکه قیمت خرید (تومان)  قیمت فروش (تومان) فاصله نرخ خرید و فروش
سکه امامی ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ۱۷ میلیون و ۶۳۵ هزار ۱۳۵ هزار
سکه طرح قدیم ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار ۱۶ میلیون و ۸۹۵ هزار ۲۹۵ هزار
سکه نیم بهار آزادی ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار ۹ میلیون و ۹۳۰ هزار ۱۸۰ هزار
سکه ربع بهار آزادی شش میلیون و ۷۵۰ هزار شش میلیون و ۹۲۰ هزار ۱۷۰ هزار
سکه گرمی سه میلیون و ۴۵۰ هزار سه‌میلیون و ۶۲۰ هزار ۱۷۰ هزار
خرید سکه و فروش آن به‌عنوان سرمایه‌گذاری تصمیم بدی نیست. حداقل در وضعیت فعلی که باد به پرچم سرمایه‌گذاران می‌وزد نمی‌توان سکه را نادیده گرفت، اما عیار سکه را واقعا تنها وقتی می‌توان سنجید که در کنار سایر بازار‌ها و از همه مهمتر نسبت به تورم عمومی کشور مقایسه شود.
بانک مرکزی در گزارش جدید خود اعلام کرده متوسط قیمت مسکن در آبان ماه ۱۴۰۱ به ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. این عدد نسبت به یک‌سال پیش حدود ۴۶ درصد افزایش پیدا کرده، یعنی اگر سال پیش یک‌میلیارد تومان سرمایه را صرف خرید خانه کرده بودید، ارزش سرمایه شما الان حدودا به یک میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان رسیده بود. اگر پارسال همین یک‌میلیارد تومان پول را داده بودید و مثلا سکه ربع بهار آزادی می‌خریدید، سرمایه شما با احتساب بازدهی ۷۶ درصدی، در حال حاضر حدود یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان شده بود.
مقایسه بازدهی سکه مقابل تورم عمومی هم می‌تواند آموزنده باشد. مرکز آمار تایید کرده تورم سالانه در آبان امسال به ۴۶ درصد رسیده. پس اگر خانه خریده بودید، ارزش پول شما و بازدهی سرمایه‌گذاری آن به نرخ سر‌به‌سر می‌رسید. سرمایه‌گذارانی که پارسال سکه تمام بهار آزادی خریدند، امسال ارزش پولشان در قیاس با نرخ تورم عمومی حدود ۱۱ درصد آب رفته. بازدهی سکه نیم بهار آزادی هم یک‌درصد نسبت به تورم عمومی جا مانده است. خریداران سکه ربع بهار آزادی می‌توانند با تمام وجود خوشحال باشند، چون ارزش سرمایه آن‌ها ظرف یک‌سال گذشته حدود ۳۰ درصد بالاتر از نرخ تورم عمومی سالیانه حرکت کرده است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار سرمایه

آغاز پویش تامین مالی جمعی « شرکت مکث الکترونیک»

مکث الکترونیک
پویش تامین مالی جمعی شرکت مکث الکترونیک جهت تأمین سرمایه در گردش تولید انواع لوازم خانگی، از طریق سکوی تأمین مالی جمعی آی‌بی‌کراد آغاز شد .
به گزارش مدیریت ارتباطات و رسانه تامین سرمایه تمدن ، سرمایه مورد نیاز این طرح 25میلیارد تومان ودوره سرمایه گذاری 12ماه که اصل سرمایه در انتهای دوره سرمایه گذاری پرداخت خواهد شد .حداقل سرمایه گذاری در این طرح 10میلیون تومان و حداکثر 1.25میلیارد تومان تعیین شده است .
نرخ سود مشارکت در این طرح  30درصد سالیانه می باشد که به صورت ماهیانه به سرمایه گذاران پرداخت خواهد شد. همچنین تضامین این طرح ، ضمانت‌نامه تعهد پرداخت برابر اصل و فرع مبلغ تامین مالی، دریافت چک صیادی برابر اصل و فرع مبلغ تأمین مالی می باشد.
شرکت مکث الکترونیک  با هدف تولید لوازم خانگی در سال 1385 در استان سمنان آغاز به کار کرد و پس از گذشت هفده سال یکی از مجهزترین و مطرح ترین کارخانه‌های تولیدی در کشور محسوب می‌شود، در حال حاضر شرکت مکث الکترونیک مهدی‌شهر درتولید انواع لباسشویی‌های نیمه اتوماتیک، ماشین لباسشویی اتوماتیک، ماشین ظرفشویی، تلوزیون  LED، کولر پرتابل و انواع جاروبرقی مشغول به فعالیت می باشد . این شرکت در سال‌های 1400 و 1401 به ترتیب درآمدی حدودا 218 میلیارد تومان و 383 میلیارد تومان را شناسایی کرده است .
سرمایه گذاران برای مشارکت در این طرح و دریافت اطلاعات بیشتر به سامانه آی بی کراد و یا شعب سوپر مارکت های مالی شرکت تامین سرمایه تمدن مراجعه نمایند.

ادامه مطلب

بازار سرمایه

افزایش ۱۳ هزار و ۴۳ واحدی شاخص بورس

شاخص 1
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در روند رو به رشد با افزایش ۱۳ هزار و ۴۳ واحد همراه شد.
به گزارش ترقی آنلاین، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد قرار گرفت، به‌گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با 57 صدم درصد افزایش نسبت به روز قبل به رقم 2 میلیون و 288 هزار و 438 واحد رسید.
همچنین شاخص هموزن با افزایش 10 هزار و 884 واحد به رقم 773 هزار و 893 واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از شرکت‌های حاضر در بورس است، به بیش از 8 میلیون و 427 هزار میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران امروز بیش از 10 میلیارد سهام، در قالب 608 هزار معامله و به ارزش 8781 میلیارد تومان دادوستد کردند. امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند، به‌گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 57 صدم درصد افزایش یافتند.
این دو شاخص با معیار هموزن 1.4 درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور 57 صدم درصد، شاخص بازار اول بورس 57 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس 58 صدم درصد رشد کرد.
امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، مپنا، بانک تجارت، کشتیرانی جمهوری اسلامی، گل گهر، صنایع شیمیایی ایران و بانک ملت به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را از خود به‌جای گذاشتند. در فرابورس ایران هم امروز روند رو به رشدی طی شد، شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 226 واحد به رقم 28 هزار و 826 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 601 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس 488 هزار میلیارد تومان شد.
معامله‌گران امروز بیش از 7.2 میلیارد سهام در قالب 375 هزار فقره معامله و به ارزش 5250 میلیارد تومان دادوستد کردند.
امروز نمادهای فولاد غدیر ایرانیان، مالی سپهر صادرات، بهمن دیزل و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای ایران خودرو دیزل، بانک دی و سنگ آهن گهر زمین بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را از خود به‌جای گذاشتند.
 با توجه به اینکه شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه از نظر حاکمیت شرکتی در سطح بالاتری قرار دارند، شفافیت صورت‌های مالی و حساب‌ها در این شرکت‌ها بیشتر است، بنابراین اگر زمینه حضور شرکت‌های بیشتر در بازار سرمایه فراهم شود، علاوه بر اعمال حاکمیت شرکتی امکان دریافت مالیات واقعی از شرکت‌ها نیز فراهم می‌شود. بنابراین دولت برای افزایش درآمد مالیاتی و همچنین افزایش استانداردهای مدیریتی شرکت‌ها باید از حضور شرکت‌ها در بازار سرمایه حمایت کند. بازار سرمایه در کنار بانک، باید سهم حداقل 30 درصدی از تامین مالی اقتصاد را برعهده بگیرد. در حال حاضر سهم بورس از تامین مالی حدود 12 درصد است.

ادامه مطلب

بازار سرمایه

ابلاغیه جدید سازمان بورس به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازارگردانی

بورس
بر اساس آخرین ابلاغیه مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس، انعقاد قرارداد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی با سایر اشخاص به منظور خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت و پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت موضوع قرارداد به عنوان هزینه بازارگردانی امکان‌پذیر است.
به گزارش ترقی آنلاین ، بنابر ابلاغیه شماره ۱۲۰۲۰۲۵۲ مورخ ۹ خرداد ماه ۱۴۰۲، علی‌اکبر ایرانشاهی رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس بند ۵ هشتصد و شصت و ششمین صورتجلسه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مورخ ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی ابلاغ کرد. متن ابلاغیه بدین شرح است:
انعقاد قرارداد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی با سایر اشخاص به منظور خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت و پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت موضوع قرارداد به عنوان هزینه بازارگردانی امکان‌پذیر است.
بنابراین مقتضی است؛ مفاد اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی به شرح زیر اصلاح شود:
الف- افزودن یک بند به شرح زیر به ماده ۴۳ اساسنامه (هزینه‌های صندوق)
«پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار موضوع قرارداد خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت به عنوان هزینه بازارگردانی»
ب- افزودن یک بند به شرح زیر به بخش ۳۹ امیدنامه(هزینه‌های سرمایه‌گذاری در صندوق) :

 

عنوان هزینه شرح نحوه محاسبه هزینه
هزینه بازارگردانی اوراق بهادار با درآمد ثابت هزینه پرداختی به اشخاص ثالث بابت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت تحت بازارگردانی مطابق با قرارداد منعقده و مدارک مثبته

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس