با ما همراه باشید

بازار پول

فرم جدید صورت‌‌‌‌ مالی بانک‌‌ها

957336434751897
ترقی آنلاین:رئیس‌‌کل بانک مرکزی در گفت‌وگویی در جمع خبرنگاران به طرح بانکداری مجلس اشاره کرد. به گفته علی صالح‌‌آبادی کلیت این طرح مورد قبول بانک مرکزی است و اگر اصلاحات مدنظر دولت و بانک مرکزی در آن اعمال شود، این طرح می‌‌تواند به اقتدار بانک مرکزی کمک کند. او در ادامه به موضوع شفافیت صورت‌‌های مالی بانک‌‌ها اشاره و ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک، بانک‌‌ها صورت‌‌های مالی خود را بر اساس معیار بین‌‌المللی XBRL منتشر کنند.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین ،به گفته رئیس کل بانک مرکزی، این پروژه در بانک مرکزی شروع شده و تا ۲۲ بهمن‌‌ماه صورت‌‌ مالی یک بانک در قالب XBRL به بانک مرکزی ارائه خواهد شد؛ سایر بانک‌‌ها نیز در آینده صورت‌‌های مالی خود را بر اساس این معیار ارائه خواهند کرد. وی همچنین به موضوع کاهش تعداد شعب بانک‌‌ها اشاره کرد و با بیان اینکه موضوع کاهش شعب در اختیار خود بانک‌‌ها است، به این موضوع اشاره کرد که با توجه به توسعه بانکداری الکترونیک نیازی به تعدد و تراکم شعب نیست و انتظار بانک مرکزی از شبکه بانکی این است که در این خصوص توجه لازم را داشته باشند.
کمک به اقتدار بانک مرکزی
علی صالح‌‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح بانکداری مجلس شورای اسلامی بیان کرد که این طرح می‌‌تواند به اقتدار بانک مرکزی کمک کند. صالح‌‌آبادی البته این موضوع را مشروط به اعمال برخی اصلاحات در طرح مذکور دانست. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت‌‌ماه سال۱۴۰۰ کلیات طرحی را که با عنوان قانون بانک مرکزی شناخته می‌‌شود، تصویب کردند. طرح بانکداری مجلس با هدف اصلاح قوانین بانکداری مرکزی در دستورکار قرار گرفته است. پس از اعمال تغییرات فراوان در متن طرح در طول سال‌های اخیر، نهایتا کلیات این طرح در سال۱۴۰۰ و به صورت دو شوری به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.  به‌‌گفته رئیس‌‌کل بانک مرکزی یکی از موضوعات مهم طرح مجلس برای بانکداری، موضوع اقتدار بانک مرکزی است که برمبنای این موضوع، در این طرح مواد مناسبی مدنظر قرار گرفته است. صالح‌‌آبادی تاکید کرد که اگر ملاحظات دولت و بانک مرکزی در طرح مذکور مورد توجه مجلس قرار بگیرد و برخی از اصلاحات موردنیاز انجام شود، این طرح می‌‌تواند به اقتدار بانک مرکزی کمک کند.
شفافیت صورت‌‌های مالی و کاهش شعب
صالح‌‌آبادی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود در جمع خبرنگاران به موضوع شفافیت صورت‌‌های مالی بانک‌‌ها اشاره کرد. رئیس‌‌کل بانک مرکزی به مهم بودن شفافیت صورت‌‌های مالی تاکید کرد و گفت که بانک‌‌های دولتی و خصوصی در حال انتشار اطلاعات صورت‎‌‌های مالی خود هستند که اتفاق بزرگ و قابل اهمیتی است. او با بیان اینکه ارائه صورت‌‌های مالی بانک‌‌ها در قالب XBRL  از برنامه های بعدی بانک مرکزی در این زمینه است، افزود: «در ماه‌های آینده در نظر داریم صورت‌‌های مالی بانک‌‌ها در قالب XBRL (صورت مالی بر اساس معیار بین‌‌المللی) هم منتشرشود و در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد و این پروژه در بانک مرکزی شروع شده و تا ۲۲بهمن‌‌ماه صورت مالی یک بانک در قالب XBRL به بانک مرکزی ارائه خواهد شد؛ سپس این موضوع به سایر بانک‌‌ها تعمیم داده خواهد شد.»
در چند دهه اخیر پیشرفت‌‌های سریع در رایانه و فناوری ارتباطات، روش‌های کسب‌وکار و انتشار اطلاعات به‌ویژه اطلاعات مالی را متحول ساخته است؛ به‌طوری‌که امروزه سیستم‌های رایانه‌‌ای در تمام جنبه‌های مختلف حسابداری از ثبت رویدادها گرفته تا پردازش و انتقال اطلاعات تهیه‌شده به استفاده‌‌کنندگان کاربرد دارند. در حال حاضر در سراسر دنیا، بنگاه‌های اقتصادی بسیاری هستند که XBRL را به‌عنوان استانداردی برای تهیه گزارش‌های کاری خود مورد استفاده قرار می‌‌‌‌دهند. زبان گزارشگری مالی توسعه‌پذیر (XBRL)، یک سیستم گزارشگری مبتنی بر منبع باز است که برای تهیه و مبادله الکترونیکی گزارش‌های بازرگانی در سراسر جهان، ایجاد شده است.
 این زبان در کل درباره برچسب‌‌گذاری الکترونیکی داده‎ها است و آن را می‌‌توان با رمزینه مقایسه کرد. زبان گزارشگری مالی توسعه‌پذیر (XBRL)، شکل بسط‌‌یافته زبان نشانه‌‌ای توسعه‌‌پذیر XML است. این دو زبان توسعه‌‌پذیر هستند. زبان توسعه‌‌پذیر به این معنی است که بعد از طراحی، در تاریخ‌‌های بعدی به سهولت می‌‌توان ترکیب‌‌هایی جدید را به آن افزود. هدف زبان گزارشگری مالی توسعه‌‌پذیر (XBRL)، فراهم ساختن مجموعه‌‌ای استاندارد از برچسب‌‌های زبان نشانه‌‌ای توسعه پذیر XML است که می‌‌توان از آن برای ایجاد مستندات نمونه استفاده کرد.
سپس این مستندات نمونه را می‌‌توان در فرمت‌‌های گوناگون نمایش داد. صالح‌‌آبادی در ادامه صحبت‌هایش به موضوع تعدد شعب بانک‌‌ها نیز اشاره کرد. وی کاهش یافتن تعداد شعبه‌ها را موضوعی تحت اختیار خود بانک‌‌ها دانست. رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به توسعه بانکداری الکترونیک، تعدد و تراکم شعبه‌های بانکی را غیرضروری دانست و ابراز امیدواری کرد که شبکه بانکی در این خصوص توجه لازم را داشته‌‌ باشد.
ازسوی‌‌دیگر، صالح‌‌آبادی به این نکته اشاره کرد که در مناطق دورافتاده که ممکن است بانکی وجود نداشته باشد یا مکان هایی که با کمبود شعبه مواجه است و مردم به خدمات حضوری بانکی نیاز دارند، تاسیس شعبه جدید می‌‌تواند صورت بگیرد اما در جایی که تراکم شعب وجود دارد، نیازی به شعب جدید نیست. رئیس‌‌کل بانک مرکزی به این موضوع تاکید کرد که درحال حاضر مازاد شعب بانکی وجود دارد و بیان کرد که هرچه تعداد شعب بانکی بیشتر باشد، هزینه عملیاتی بانک هم بیشتر می‌‌شود و زیان بانکی را بیشتر می‌‌کند. بنابراین در اجرای استانداردهای بانکی ضرورت دارد که شعب بانکی بهینه شود یعنی درجاهایی کمتر شبعه وجود دارد، شعبه ایجاد شود یا شعب به آنجا منتقل شود و در جاهایی با تراکم بالای شعب، تعداد آنها کاهش یابد.
کاهش رشد پایه پولی و نقدینگی
بررسی آمارها در تیرماه۱۴۰۱ نشان می‌‌دهد که با اجرای سیاست‌‌های پولی و نظارتی فعال بانک مرکزی، رشد پایه پولی و نقدینگی به‌‌صورت قابل ملاحظه‌‌ای کاهش یافته است. روند رشد یک‌‌ساله پایه پولی نشان می‌‌دهد که باتوجه به رویکرد انضباط‌‌گرایانه دولت و سیاست‌‌های پولی و نظارتی فعال بانک‌‌ مرکزی، این روند به‌طور قابل ملاحظه‌‌ای کاهشی بوده و از ۶/ ۴۲درصد در پایان تیرماه۱۴۰۰ به ۲/ ۲۶درصد در پایان تیرماه سال۱۴۰۱ رسیده است. به گزارش بانک مرکزی، بررسی رشد نقدینگی در تیر ماه۱۴۰۱ حاکی از تداوم روند کاهشی این متغیر همچون ماه‌های گذشته بوده است.
 حجم نقدینگی در پایان تیرماه۱۴۰۱ به بیش‌‌از ۵۲۵۰هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به پایان سال۱۴۰۰ معادل ۶/ ۸درصد رشد نشان می‌‌دهد و در مقایسه با رشد نقدینگی دوره مشابه سال قبل (۹/ ۹درصد)، ۳/ ۱واحد درصد کاهش داشته است. «دنیای‌اقتصاد» پیش‌تر در گزارش روز سوم شهریور با عنوان «رشد پول پرقدرت» جزئیات آمارهای مربوط به رشد پایه پولی و نقدینگی را تشریح کرده‌‌ است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس