با ما همراه باشید

بازار پول

عرضه اوراق بدهی دولتی افزایش یافته است

632973 383 1

 ترقی آنلاین:هم‌اکنون مهم‌ترین اوراقی که در جریان حراج‌های هفتگی بانک مرکزی فروخته می‌شود، اوراق مرابحه عام دولت (اراد ۱۰۶ و ۱۰۷) است که طبق داده‌های موجود نرخ بهره این اوراق با رشد زیادی مواجه شده است.

به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین:با وجود کاهش فروش اوراق بدهی دولتی در بهار امسال، تازه‌ ترین آمارها نشان می‌ دهد در جریان برگزاری مرحله ششم عرضه اوراق بدهی دولتی حجم این اوراق افزایش یافته و در جریان برگزاری مرحله هفتم فروش اوراق بدهی دولتی این میزان بار دیگر به کانال 3هزار میلیارد تومان بازگشته است. طبق اطلاعات بانک مرکزی حجم معاملات اوراق بدهی در هفته دوم تابستان 13درصد رشد کرده و به 3هزارو500میلیارد تومان رسیده است. این بیشترین میزان معاملات هفتگی این اوراق در یک‌ماه‌‌ونیم گذشته است. از مرحله سوم برگزاری حراج اوراق تاکنون میزان معاملات این اوراق عمدتا در سطح 2 تا 2هزارو500میلیارد تومان بود که در هفته قبل این میزان دوباره طی یک روند صعودی به فراتر از مرز 3هزار میلیارد تومان رسیده است. اما نکته مهم در جریان فروش اوراق بدهی دولتی، افزایش نرخ سود و افزایش جذابیت خرید این اوراق است.
آمار‌ها نشان می‌دهد بعد از یک دوره نزول فروش اوراق بدهی دولتی در بهار امسال، حجم فروش این اوراق از ابتدای تابستان دوباره افزایش یافته و در عین حال نرخ بهره این اوراق هم رشد کرده است. دولت در تلاش است از یک طرف با فروش این اوراق کسری بودجه‌ اش را جبران کند و از طرف دیگر سیاست‌های غیرتورمی را دنبال کند. در شرایطی که حجم معاملات اوراق بدهی دولت در بازار اولیه در اردیبهشت و خرداد ماه کاهش یافته بود، تازه ‌ترین آمار‌ها نشان می ‌دهد که حجم فروش اوراق بدهی دولتی از ابتدای تابستان روند صعودی به ‌خود گرفته ‌و برخلاف اردیبهشت و خردادماه، وزارت اقتصاد با اغلب درخواست‌ها از سوی بانک‌ها و فعالان بازار سرمایه برای خرید این اوراق موافقت کرده است. این اتفاق با افزایش نرخ بهره بین ‌بانکی مصادف شده است، به ‌طوری که در نتیجه این تغییر و تحولات نرخ بهره بین ‌بانکی به بالاترین میزان خود ‌از دی ماه پارسال تاکنون رسیده است. بانک مرکزی ‌در تشریح دلایل کاهش معاملات اوراق بدهی دولتی در جریان برگزاری حراج‌های سوم تا پنجم این اوراق که در ماه‌های اردیبهشت و خرداد ماه برگزار شد، در گزارشی اعلام کرده بود:« درخصوص تحولات بازار بین‌ بانکی در اردیبهشت ‌ماه باید توجه داشت که از ابتدای سال‌جاری، با توجه به کاهش نیاز نقدینگی بانک‌ها به نسبت ماه‌های پایانی سال قبل و همچنین عدم ‌برگزاری حراج‌های دولتی و همچنین واریز یارانه مربوط به طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها، وجوه قابل عرضه در بازار بین‌بانکی افزایش یافت. در نتیجه این اتفاق، بانک مرکزی اقدام به کاهش تدریجی حجم عملیات بازار باز درقالب ریپو در اردیبهشت‌ ماه کرد تا نرخ سود بازار بین بانکی در محدوده سیاستی از پیش تعیین‌ شده حفظ شود. این موضوع موجب شد تا نرخ بهره بین ‌بانکی در اردیبهشت‌ ماه افزایش کمی را تجربه کند.» حالا اما آمار‌ها نشان می ‌دهد سیاست‌‌های دولت و بانک مرکزی تغییرکرده است.
هم‌اکنون مهم‌ترین اوراقی که در جریان حراج‌های هفتگی بانک مرکزی فروخته می‌شود، اوراق مرابحه عام دولت (اراد 106 و 107) است که طبق داده‌های موجود نرخ بهره این اوراق با رشد زیادی مواجه شده است. به‌ طوری‌که نرخ سود اراد 106 به 21.53درصد و نرخ سود اراد 107 به 22درصد رسیده ‌که این موضوع بیشترین سطح نرخ سود در هفته‌‌های گذشته است. از آنجا که یکی از مهم‌ ترین عوامل جذابیت معاملات در اوراق بدهی نرخ سود این اوراق است، این افزایش نرخ موجب شده تا توجه بازیگران بازار نیز به این بازار بیشتر شود. در واقع افزایش نرخ بازده این اوراق باعث شده تمایل بانک‌ها و نهاد‌های مالی فعال بازار سرمایه نیز برای خرید این اوراق افزایش یابد و حجم معاملات نیز رشد کند. نکته مهم ‌تر تأثیر‌گذاری این افزایش نرخ بر نرخ سود بین بانکی است. به ‌طوری که طبق تازه‌ترین داده‌های آماری بانک مرکزی نرخ سود بین ‌بانکی به 20.85درصد رسیده که بالاترین نرخ از دی ‌ماه پارسال تاکنون به‌ حساب می‌آید.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس