با ما همراه باشید

بازار سرمایه

شروط‌ تأسیس طلافروشی‌ آنلاین

قیمتطلا
ترقی آنلاین:خرید و فروش آنلاین طلا و جواهر سال‌هاست محل مناقشات زیادی بین اتحادیه‌های صنفی و متقاضیانی بوده که خواهان تاسیس این نوع کسب‌وکارها در فضای مجازی هستند.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین، در سال‌های اخیر شمار کسب‌وکارهای آنلاین به سرعت بالا رفت و محدودیت‌های ناگزیر فعالیت‌های فضای فیزیکی در دوران قرنطینه کرونا بر سرعت فراگیری مشاغل برخط افزود، اما فروش طلا و جواهر در سایت‌ها و صفحات مجازی با محدودیت‌های بیشتری مواجه بوده و دریافت مجوز از مراجع مربوطه کار آسانی برای درخواست‌کنندگان نبوده است.
حال معاون تجارت و خدمات وزارت صمت به‌تازگی از تسهیل و تسریع در زمینه دریافت مجوز خرید و فروش طلا در بستر اینترنت خبر داده و اعلام کرده برنامه‌ریزی‌هایی با اتحادیه‌های مربوط در این خصوص انجام شده است.
علیرضا شاه‌میرزایی، با بیان‌اینکه فروش طلا در بستر اینترنت در همه جای دنیا مرسوم است، مقاومت اتحادیه‌های طلا در برابر خرید و فروش این کالا در بستر اینترنت را نوعی انحصارطلبی صنفی دانسته و از اصلاح این رویه در آینده نزدیک خبر داده است.
به موازات این وعده معاون وزیر صمت، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اعلام اینکه اتحادیه مخالفتی با فعالیت‌های مجازی ندارد، فروش طلا در فضای مجازی را حساس و مستلزم تامین زیرساخت‌هایی دانست. ابراهیم محمدولی، همچنین از ارائه پیشنهادهایی به سازمان صمت تهران و اتاق اصناف ایران در زمینه تسهیل ورود طلا به فضای مجازی خبر داد و اعلام کرد که موضوع در دست پیگیری است.
وجود فضای فیزیکی الزامی است
نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با همشهری در تشریح زیرساخت‌های موردنظر اتحادیه برای صدور مجوز فعالیت آنلاین گفت: طلا و جواهر به‌عنوان کالای سرمایه‌ای و نه کالای مصرفی نیازمند بستری امن‌تر برای عرضه است تا منافع خریدار تامین شود.
محمد کشتی‌آرای افزود: هم‌اکنون بین 4تا 5هزار فروشنده در فضای مجازی در زمینه معامله طلا و جواهر فعالیت می‌کنند و متأسفانه ما آسیب‌های زیادی از این ناحیه دیده‌ایم؛ زیرا افرادی دست به این فعالیت‌ها زده‌اند که تخصص حرفه‌ای لازم را نداشته‌اند و بعضا مشاهده شده اجناس تقلبی به جای طلا فروخته شده و مردم زیان دیده‌اند.
او با اشاره به جلسات متعددی که طی چند سال اخیر برای رفع این مشکل با اتاق اصناف و اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی برگزار شده است، افزود: خروجی این جلسات، این تصمیم منطقی بود که هر کسی قصد فعالیت در زمینه فروش آنلاین طلا و جواهر را دارد در مرحله اول باید دارای محل کسب فیزیکی تجاری یا اداری باشد و با مراجعه به اتحادیه برای این فضا جواز کسب دریافت کند.
به‌گفته کشتی‌آرای، متقاضیان بعد از دریافت جواز کسب می‌توانند با مراجعه به وزارت صمت نماد اعتماد الکترونیک (E-Namad) دریافت کنند و با داشتن جواز کسبی که آدرس و مشخصات فضای فیزیکی دارد از اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی جواز کسب خرید و فروش طلا و جواهر در فضای مجازی را دریافت ‌کنند.
سختگیری‌ها برای چیست؟
نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در توضیح دلیل طرح این پیش‌شرط برای صدور مجوز معاملات آنلاین گفت: با طی کردن این مراحل، فروشنده طلا در فضای مجازی دارای آدرس و مشخصات است و می‌تواند فاکتور رسمی صادر کند؛ چراکه طلا و جواهر بدون فاکتور بی‌معنا و فاقد ارزش است و قاچاق یا دزدی محسوب می‌شود.
در نتیجه باید فاکتور دارای نام و نشان به خریدار ارائه شود و این مهم بدون برخورداری فروشنده از فضای فیزیکی امکان‌پذیر نیست. به‌گفته کشتی‌آرای، فقط تعداد محدودی از فعالان مجازی کنونی دارای چنین ویژگی‌هایی هستند و قالب فروشندگان مجازی بدون اینکه نام و نشان مشخصی داشته باشند در منازل خود خرید و فروش طلا انجام می‌دهند و مشخص نیست چیزی که به فروش می‌‌رسانند طلا هست یا نه و اگر طلاست عیار استاندارد دارد یا خیر؟ ضمن اینکه چون این افراد زیرمجموعه اتحادیه‌های صنفی نیستند شکایات خریداران نیز راه به جایی نمی‌برد.
الزام به داشتن فضای فیزیکی برای متقاضیان خرید و فروش آنلاین طلا و جواهر در حالی است که بخش زیادی از سودآوری کسب‌وکارهای آنلاین در دیگر رسته‌ها به نبود این الزام بازمی‌گردد و فعالان کسب‌وکارهای آنلاین بدون پرداخت هزینه‌ برای تهیه محل کسب به خرید و فروش اجناس خود می‌پردازند.
عضو هیأت‌مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به تفاوت‌ طلا و جواهر با دیگر رسته‌های کسب‌وکار گفت: حساسیت‌هایی که در زمینه برخی کالاها وجود دارد، باعث می‌شود برای معامله آنها شرایط خاصی مورد توجه قرار گیرد؛ کمااینکه کسی نمی‌تواند دارو را در فضای مجازی خرید و فروش کند و باید برای خرید آن به کارشناس و متخصص مراجعه کند.
کشتی‌آرای اضافه کرد: طلا و جواهر کالاهایی سرمایه‌ای هستند و معاملات آنها با معاملات کالاهای مصرفی‌ مثل مواد غذایی یا لباس، کیف و کفش متفاوت است و هیچ‌کس نمی‌تواند طلایی را که با قیمتی بسیار بالا خریداری کرده بدون فاکتور معتبر به فروش برساند به این ترتیب درصورت متضرر شدن هیچ راهی برای جبران آن وجود ندارد.
او اضافه کرد: همه فضاهای فیزیکی فعال در زمینه طلا و جواهر را اداره استاندارد، اماکن و اتاق اصناف بازرسی می‌کنند و تمام طلاهای موجود از لحاظ عیار، کیفیت و قیمت بررسی می‌شوند که این بازرسی‌ها امکان تخلف را به حداقل می‌رسانند.

 

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار سرمایه

آغاز پویش تامین مالی جمعی « شرکت مکث الکترونیک»

مکث الکترونیک
پویش تامین مالی جمعی شرکت مکث الکترونیک جهت تأمین سرمایه در گردش تولید انواع لوازم خانگی، از طریق سکوی تأمین مالی جمعی آی‌بی‌کراد آغاز شد .
به گزارش مدیریت ارتباطات و رسانه تامین سرمایه تمدن ، سرمایه مورد نیاز این طرح 25میلیارد تومان ودوره سرمایه گذاری 12ماه که اصل سرمایه در انتهای دوره سرمایه گذاری پرداخت خواهد شد .حداقل سرمایه گذاری در این طرح 10میلیون تومان و حداکثر 1.25میلیارد تومان تعیین شده است .
نرخ سود مشارکت در این طرح  30درصد سالیانه می باشد که به صورت ماهیانه به سرمایه گذاران پرداخت خواهد شد. همچنین تضامین این طرح ، ضمانت‌نامه تعهد پرداخت برابر اصل و فرع مبلغ تامین مالی، دریافت چک صیادی برابر اصل و فرع مبلغ تأمین مالی می باشد.
شرکت مکث الکترونیک  با هدف تولید لوازم خانگی در سال 1385 در استان سمنان آغاز به کار کرد و پس از گذشت هفده سال یکی از مجهزترین و مطرح ترین کارخانه‌های تولیدی در کشور محسوب می‌شود، در حال حاضر شرکت مکث الکترونیک مهدی‌شهر درتولید انواع لباسشویی‌های نیمه اتوماتیک، ماشین لباسشویی اتوماتیک، ماشین ظرفشویی، تلوزیون  LED، کولر پرتابل و انواع جاروبرقی مشغول به فعالیت می باشد . این شرکت در سال‌های 1400 و 1401 به ترتیب درآمدی حدودا 218 میلیارد تومان و 383 میلیارد تومان را شناسایی کرده است .
سرمایه گذاران برای مشارکت در این طرح و دریافت اطلاعات بیشتر به سامانه آی بی کراد و یا شعب سوپر مارکت های مالی شرکت تامین سرمایه تمدن مراجعه نمایند.

ادامه مطلب

بازار سرمایه

افزایش ۱۳ هزار و ۴۳ واحدی شاخص بورس

شاخص 1
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در روند رو به رشد با افزایش ۱۳ هزار و ۴۳ واحد همراه شد.
به گزارش ترقی آنلاین، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد قرار گرفت، به‌گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با 57 صدم درصد افزایش نسبت به روز قبل به رقم 2 میلیون و 288 هزار و 438 واحد رسید.
همچنین شاخص هموزن با افزایش 10 هزار و 884 واحد به رقم 773 هزار و 893 واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از شرکت‌های حاضر در بورس است، به بیش از 8 میلیون و 427 هزار میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران امروز بیش از 10 میلیارد سهام، در قالب 608 هزار معامله و به ارزش 8781 میلیارد تومان دادوستد کردند. امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند، به‌گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 57 صدم درصد افزایش یافتند.
این دو شاخص با معیار هموزن 1.4 درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور 57 صدم درصد، شاخص بازار اول بورس 57 صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس 58 صدم درصد رشد کرد.
امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، مپنا، بانک تجارت، کشتیرانی جمهوری اسلامی، گل گهر، صنایع شیمیایی ایران و بانک ملت به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را از خود به‌جای گذاشتند. در فرابورس ایران هم امروز روند رو به رشدی طی شد، شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 226 واحد به رقم 28 هزار و 826 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 601 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس 488 هزار میلیارد تومان شد.
معامله‌گران امروز بیش از 7.2 میلیارد سهام در قالب 375 هزار فقره معامله و به ارزش 5250 میلیارد تومان دادوستد کردند.
امروز نمادهای فولاد غدیر ایرانیان، مالی سپهر صادرات، بهمن دیزل و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای ایران خودرو دیزل، بانک دی و سنگ آهن گهر زمین بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را از خود به‌جای گذاشتند.
 با توجه به اینکه شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه از نظر حاکمیت شرکتی در سطح بالاتری قرار دارند، شفافیت صورت‌های مالی و حساب‌ها در این شرکت‌ها بیشتر است، بنابراین اگر زمینه حضور شرکت‌های بیشتر در بازار سرمایه فراهم شود، علاوه بر اعمال حاکمیت شرکتی امکان دریافت مالیات واقعی از شرکت‌ها نیز فراهم می‌شود. بنابراین دولت برای افزایش درآمد مالیاتی و همچنین افزایش استانداردهای مدیریتی شرکت‌ها باید از حضور شرکت‌ها در بازار سرمایه حمایت کند. بازار سرمایه در کنار بانک، باید سهم حداقل 30 درصدی از تامین مالی اقتصاد را برعهده بگیرد. در حال حاضر سهم بورس از تامین مالی حدود 12 درصد است.

ادامه مطلب

بازار سرمایه

ابلاغیه جدید سازمان بورس به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازارگردانی

بورس
بر اساس آخرین ابلاغیه مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس، انعقاد قرارداد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی با سایر اشخاص به منظور خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت و پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت موضوع قرارداد به عنوان هزینه بازارگردانی امکان‌پذیر است.
به گزارش ترقی آنلاین ، بنابر ابلاغیه شماره ۱۲۰۲۰۲۵۲ مورخ ۹ خرداد ماه ۱۴۰۲، علی‌اکبر ایرانشاهی رئیس مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس بند ۵ هشتصد و شصت و ششمین صورتجلسه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مورخ ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی ابلاغ کرد. متن ابلاغیه بدین شرح است:
انعقاد قرارداد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی با سایر اشخاص به منظور خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت و پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت موضوع قرارداد به عنوان هزینه بازارگردانی امکان‌پذیر است.
بنابراین مقتضی است؛ مفاد اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی به شرح زیر اصلاح شود:
الف- افزودن یک بند به شرح زیر به ماده ۴۳ اساسنامه (هزینه‌های صندوق)
«پرداخت مبلغی از منابع صندوق جهت خرید و نگهداری اوراق بهادار موضوع قرارداد خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت به عنوان هزینه بازارگردانی»
ب- افزودن یک بند به شرح زیر به بخش ۳۹ امیدنامه(هزینه‌های سرمایه‌گذاری در صندوق) :

 

عنوان هزینه شرح نحوه محاسبه هزینه
هزینه بازارگردانی اوراق بهادار با درآمد ثابت هزینه پرداختی به اشخاص ثالث بابت خرید و نگهداری اوراق بهادار با درآمد ثابت تحت بازارگردانی مطابق با قرارداد منعقده و مدارک مثبته

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس