با ما همراه باشید

بازار پول

شرط بانک مرکزی برای انتصاب مدیران بانکی

2525
ترقی آنلاین:بانک مرکزی در بخشنامه‌‌ای به شبکه بانکی بر لزوم اخذ گواهینامه‌های حرفه‌‌ای برای رسیدگی به درخواست‌‌های بررسی صلاحیت حرفه‌‌ای داوطلبان پیشنهادی برای تصدی سمت مدیریتی در بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی تاکید کرد.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین ،بر اساس این ابلاغیه از اول مهر ماه سال۱۴۰۱ رسیدگی به درخواست‌‌های بررسی صلاحیت حرفه‌‌ای داوطلبان پیشنهادی برای تصدی سمت مدیریتی در بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی منوط به ارائه گواهینامه‌هایی حرفه‌‌ای خواهد بود که آزمون آنها برگزار شده است. بدیهی است پس از برگزاری تمام آزمون‌‌های مربوط به گواهینامه‌های چهارگانه «اصول بانکداری۱»، «اصول بانکداری۲»، « «مدیریت ریسک موسسات اعتباری» و «مدیریت فناوری اطلاعات موسسات اعتباری» امکان بررسی صلاحیت حرفه‌‌ای داوطلبان پیشنهادی بدون ارائه گواهینامه مذکور وجود نخواهد داشت.
ضمنا تمام مدیران بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی که از ابتدای سال۱۴۰۰، پس از اخذ تاییدیه صلاحیت حرفه‌‌ای از بانک مرکزی، به‌عنوان مدیرعامل، قائم‌‌مقام مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره انتخاب شده‌‌اند و مشمول تبصره (۴) ذیل ماده (۵) «دستورالعمل نحوه‌‌ی احراز و لغو تاییدیه صلاحیت حرفه‌‌ای مدیران موسسات اعتباری» ‌- موضوع برخورداری از دو دوره سابقه عضویت در هیات‌مدیره موسسات اعتباری قبل از مسوولیت اخیرشان‌- نیستند، تا پایان سال جاری نسبت به اخذ و ارائه گواهینامه‌های یادشده اقدام کنند.
پیرو بخشنامه شماره ۱۶۰۶۶‌/ ۰۱ مورخ ۲۵فروردین۱۴۰۱ با موضوع لزوم اخذ گواهینامه‌های حرفه‌‌ای توسط داوطلبان تصدی سمت مدیرعامل، قائم‌‌مقام مدیرعامل و عضویت در هیات‌مدیره بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی مطابق با الزام مقرر در بند (۵‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌-۵) «دستورالعمل نحوه احراز و لغو تاییدیه صلاحیت حرفه‌‌ای مدیران موسسات اعتباری» ابلاغی طی بخشنامه شماره ۲۲۸۱۹‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/ ۹۹ مورخ ۴ اردیبهشت ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌۱۳۹۹، همان‌گونه که پیش‌تر نیز طی بخشنامه مورد اشاره اعلام شده است، یکی از شرایط تخصصی مورد نیاز برای داوطلبان تصدی سمت‌‌های مدیریتی ذکرشده در فوق، برخورداری از چهار گواهینامه‌‌‌‌ «اصول بانکداری ۱»، «اصول بانکداری ۲»، «مدیریت ریسک موسسات اعتباری» و «مدیریت فناوری اطلاعات موسسات اعتباری» است.
بر همین اساس، تاکنون آزمون «گواهینامه مدیریت ریسک موسسات اعتباری» برگزار شده و همچنان که طی بخشنامه شماره ۱۱۵۳۴۶‌/ ۰۱ مورخ ۹‌ مرداد۱۴۰۱ اطلاع‌‌رسانی شد، مقرر است آزمون «گواهینامه اصول بانکداری۱» نیز در تاریخ ۲۶‌مرداد۱۴۰۱ برگزار شود. همچنین در نظر است آزمون مربوط به «گواهینامه اصول بانکداری۲» و «گواهینامه مدیریت فناوری اطلاعات موسسات اعتباری» هم طی ماه‌های آتی برگزار شود.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس