با ما همراه باشید

بازار پول

شرایط برای ورود پر قدرت دولت در بازار سرمایه فراهم است

13163 549
ترقی آنلاین:سیاست گذار خود بازار سرمایه ریز ساختارهای و سیاست های کلان بازار سرمایه را اصلاح کند.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین،سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، در گفتگو با ایبِنا با گفت:  بازار سرمایه ایران با روی کار آمدن دولت جدید به طور مرتب دچار یک سری از ابهام‌های بسیار جدی شده که این موضوع موجب شده است تا ریسک سرمایه گذاری در بازار سرمایه افزایش یابد.
این کارشناس بازار سرمایه بیان داشت: از روز اولی که آقای رئیسی بر قدرت نشست، مسئله برجام مسئله جدی کل اقتصاد و به خصوص بازار سرمایه بود و در این فاصله تنش‌های بین المللی تا حد زیادی افزایش یافته بود.
**بازار سرمایه نگران ادامه درگیری‌های روسیه و اوکراین
اسلامی بیدگلی گفت: یکی از موارد پر واکنش بازار سرمایه، جنگ روسیه و اوکراین بود، که موجب شد تا پیچیدگی‌هایی در حوزه بازارهای کالایی در سطح جهانی به وجود بیاید، که شاهد سرریز شدن آن به بازار سرمایه کشورمان بوده‌ایم.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: این ابهامات در جهت منفی مسیر طی کرده است، به طوری که امروز نسبت به شش ماه گذشته امیدواری چندانی به حل مسئله برجام وجود ندارد و در محافل اقتصادی گفته می‌شود که امیدی به توافقی برجامی نیست و باید پرونده برجام را بسته شده در نظر گرفت و یا این که حداقل در کوتاه مدت هیچ چشم‌انداز روشنی در مورد برجام وجود ندارد.
**پیش بینی سودآوری چشم‌گیر برای شرکت های بورسی ندارم
اسلامی بیدگلی با اشاره به این که در حال حاضر بخشی از صنایع دارای مزیت های نسبی هستند، گفت: با این حال بنده پیش بینی سودآوری چشم گیر برای شرکت های بورسی ندارم، اما امیدوارم که دولت در این فاصله که آرامش نسبی در حوزه بازار سرمایه حاکم است، ریزساختارها را اصلاح کند تا بتواند به حل مسئله بازار سرمایه کمک کند.
این تحلیلگر بازارهای مالی تصریح کرد: در حوزه ریز ساختارها باید گفت که همیشه در کشور ما «اصلاح» با دو ایرادگیری کلیدی مواجه است، یا شرایط بازار آرام است و سیاست‌گذار می‌گوید به بازار سرمایه دست نزنید و یا شرایط بازار سرمایه بحرانی است و سیاست گذار می گوید الان وقت اصلاح نیست.
**اصلاح ریزساختارها در اولویت سازمان بورس قرار گیرد
وی افزود: به نظر بنده حالا که شرایط بازار سهام به بهبود نسبی رسیده است، یک فرصت جدی وجود دارد که هم سیاست گذار سطح کلان اقتصادی برای مسائل تامین مالی خودش و هم سیاست گذار خود بازار سرمایه ریز ساختارهای بازار و سیاست های کلان بازار سرمایه را اصلاح کند.
این کارشناس بازار سرمایه در پایان تاکید کرد: اصلاح ریز ساختارها وظیفه ما در در کانون نهادهای سرمایه گذاری نیز است و موضوعات اصلی دامنه نوسان و مسئله مهم و نهادی بازار گردان که در کشور با چالش جدی مواجه شده است و همچنین موضوع افزایش سهام شناور آزاد شرکت‌ها، افزایش مجوز صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نهاد‌های مالی و … مواردی است که می تواند به توسعه بازار سرمایه کمک کند.
اسلامی بیدگلی در پایان تاکید کرد: تا زمانی که ابهامات بازار سرمایه مرتفع شود و تورم بخواهد اثر خود را بر قیمت ها اعمال کند، این فرصت در بازار سرمایه وجود دارد تا رشد خوبی را در بازار سرمایه داشته باشیم.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس