با ما همراه باشید

بازار پول

سیگنال افزایشی بانک مرکزی به میزان بهره

پول
ترقی آنلاین:در هفته منتهی به ۱۵ شهریور ماه تزریق نقدینگی در بازار باز ثابت مانده اما برای دومین هفته متوالی نرخ سود در فراتر از مرز ۲۱ درصد به ثبت رسید. اتفاقی که می تواند نرخ بهره بین بانکی را نیز به سمت رشد بیشتری هدایت کند.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین، روند معاملات بازار باز هم چنان بدون تغییر مانده و در هفته منتهی به 15 شهریور در سطح 68 هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده است.
بازار باز نام عملیاتی است که بانک مرکزی در آن با قبض و بسط پول در بانک ها سعی می کند تا وضعیت نقدینگی در نهادهای مالی را کنترل کند. اوضاعی که داده های بانک مرکزی نشان از بدتر شدن در تیرماه داشته است. طبق آمار این نهاد بدهی بانک ها به بانک مرکزی رشدی 50 درصدی پیدا کرده و رکورد دار در سال های اخیر بوده است.
در همین رابطه بانک مرکزی در هفته های متوالی تزریق پول در بانک ها را در مرز 70 هزار میلیارد تومان قرار داده ولی درمقابل نرخ سود را رشد بالایی داده و برای دومین هفته متوالی در فراتر از مرز 21 درصد نگه داشته است.
در هفته منتهی به 15 شهریور ماه 19 بانک در حراج بازار باز مشارکت داشته و 81 هزار و 440 میلیارد تومان اوراق به بانک مرکزی عرضه کردند. اوراق بدهی دولتی ابزار مهم در بازار باز به شمار آمده که نهادهای مالی مقروض با عرضه آن به بانک مرکزی از این نهاد استقراض نقدینگی می کنند . این عملیات به طور کلی با موافقت بانک مرکزی انجام شده ونرخ سود این معاملات را نیز این نهاد مشخص می کند.
در همین رابطه در هفته منتهی به 15 شهریور ماه در حدود 68 هزار و 500 میلیارد تومان اوراق از بانک مرکزی خریداری شده که در مقایسه با هفته قبل تقریبا 0.4 درصد افت داشته و تغییر چندانی را ثبت نکرده است.
این در حالی است که نرخ سود تزریق پول  در این بازار برای دومین هفته متوالی در سطح بالایی قرار داشته و برابر با 21 درصد درج شده است. برخی سطح بالای نرخ سود در بازار باز از سوی بانک مرکزی را به منظور بالا نگه داشتن نرخ بهره بین بانکی دانسته معتقدند این شاخص کلیدی اقتصاد در جهت صعودی قرار دارد.
در بازار شبانه یا بازار بین بانکی بانک های دارای کسری می توانند موازی با عملیات بازار باز، وضعیت از بانک های داری مازاد استقراض نقدینگی کنند. در این معاملات، تاریخ سررسید بده بستان میان نهادهای مالی در مرز 7 روزه قرار داشته و نرخ سود در این بازار نیز در دامنه 14 تا 22 درصد نوسان می کند. این کف و سقف در اختیار بانک مرکزی قرار دارد و با بسط اعتبارات قاعده مند در هر هفته با نرخ سود 22 درصد در بانک های داری کسری تزریق پول می کند.  در این هفته سطح اعتبارات قاعده مند در بازار بین بانکی برابر با 35 همت بوده که نشان از رشد بالای این شاخص در هفته های اخیر و بنابراین تزریق بالای پول از سوی بانک مرکزی بوده است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس