با ما همراه باشید

بازار پول

سهم بالای بازار باز در رشد نقطه ای پایه پولی

1525142 179 scaled
ترقی آنلاین:رقم کلی پایه پولی طبق اعلام بانک مرکزی در دومین ماه امسال به ۶۴۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با پایان ۱۴۰۰ تقریبا رشد بالایی را ثبت کرده است.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین: پایه پولی، بخش تورم ساز اقتصاد ایران در سال جاری رشدی 6.5 درصدی را نسبت به پایان سال گذشته ثبت کرده است. به این معنا که در دو ماه سپری شده از سال 1401، تقریبا 39 هزار و 240 میلیارد تومان به پایه پولی اضافه شد.
در ادامه بررسی ها نشان می دهد در این مدت بیشترین سهم در افزایش پایه پولی را مطالبات بانک مرکزی از دولت داشته است.
به طورکلی پایه پولی از سمت منابع چهار بخش دارد. خالص بدهی های بانک ها به بانک مرکزی، خالص بدهی های دولت به بانک مرکزی، دارایی های خارجی بانک مرکزی و در نهایت سایر اقلام بانک مرکزی که مانده عملیات سیاست پولی دراین گروه قرار می گیرد.
رقم کلی پایه پولی طبق اعلام بانک مرکزی در دومین ماه امسال به 643 هزار و 200 میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با پایان 1400 تقریبا رشد بالایی را ثبت کرده است.
بررسی رشد دوماهه اجزای منابع نیز نشان می دهد در این مدت میزان مطالبات بانک مرکزی از دولت به 5 هزار و 100 میلیارد تومان رسیده که نسبت به پایان سال قبل، 105 درصد رشد داشته است. به عبارت دیگر این بخش تنها عامل رشد پایه پولی در این دوماه بوده است.
بررسی تمام بخش های دیگر نشان می دهد در این مدت سهم خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی به 537 هزار و 710 میلیارد تومان رسیده که درمقایسه با پایان سال تقریبا افتی 5.4 درصدی داشته است.
بخش مهمی از دارایی های خارجی به طور کلی دلالت بر درامدزایی نفتی ایران ناشی از صادرات داشته که دراین مقطع تقریبا 30 هزار و 500 میلیارد تومان از آن کاسته شده است.
این موضوع موجب شده تا سهم در رشد دوماهه دولت از پایه پولی بالاترین میزان را داشته باشد که برابر با 15.2 درصد بوده است. این در حالی است که مقایسه نقطه به نقطه موضوع دیگری را مطرح می کند و بیشترین رشد را بر گردن بازار باز می نهد.
مقایسه پایه پولی در این ماه با موقعیت مشابه خود در سال گذشته نشان می دهد رشد نقطه ای این شاخص در اردیبهشت ماه برابر با 30.5 درصد بوده است.
در میان اجزای سازنده این متغیر مشاهده می شود برعکس مقایسه نقطه ای، اتفاقا سهم دولت از رشد پایه پولی منفی بوده و مابقی اثر فزاینده داشته اند.
به این معنا که سهم مطالبات از دولت برابر با منفی 2.8 درصد بوده و بالاترین سهم به عملیات سیاست پولی یعنی همان بازار باز متعلق بوده است.
مانده نقدینگی نزد بانک ها در این مقطع برابر با 83 هزار و 850 میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال قبل خود 292 درصد بیشتر شده است. در ان مقطع این شاخص برابر با 21 هزار و 400 میلیارد تومان بوده است.
در نهایت می توان گفت استقراض دولت در سال جاری رشد قابل توجهی داشته اما هنوز نسبت به سال قبل کمتر است.
این درحالی است که در مقایسه سالانه مشاهده می شود وزنه عملیات بازار باز سنگین تر از سایر بخش های پایه پولی بوده است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس