با ما همراه باشید

کریپتو

رمزارز ملی نیامده تحریم شد؟

طرحصیانتوآیندهرمزارزهادرایران
ترقی آنلاین:عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها گفت: ایراد جدی مجلس شورای اسلامی به رمز ریال پیرامون شبکه‌ها و مجموعه‌هایی است که رمز ریال را پشتیبانی می‌کند. تمامی این مجموعه‌ها در خارج از کشور است. در نتیجه تهدید تحریم رمز ریال وجود دارد.
 گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین:بعد از چندین سال صحبت و وعده در خصوص رمز ارز ملی قرار بر این شد که در شهریورماه رمز ریال به صورت آزمایشی جایگزین اسکناس شود. علی صالح‌آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی مدعی شده است که رمز ریال به‌جای همین اسکناسی که مردم در دست دارند، خواهد بود و فرد به‌جای اینکه اسکناس داشته باشد رمز ریال دارد؛ به آن مفهوم جهانی (رمز ارز) نخواهد بود و ریال‌های اسکناس جای خود را به رمز ریال می‌دهند. صحبت‌های صالح‌آبادی انتقادهای زیادی را به همراه داشت. یکی از این انتقادها از سوی محمدحسن آصفری؛ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب بود. آصفری توییتی به شرح زیر منتشر کرد.
9807281
پیرامون توییت بالا گفتگویی با آصفری داشتیم که در ادامه مشروح این گفتگو را مشاهده می‌کنید.
محمدحسن آصفری؛ عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با گسترش نیوز گفت: در خصوص رمز ریال باید مصوبه از مجلس شورای اسلامی داشته باشیم. بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار این اجازه را ندارند که تغییر در وضعیت پولی کشور را اجرایی کند. باید مجلس را در جریان این موضوع قرار دهند.
ضرورت شفافیت در خصوص پلتفرم رمز ارز ملی
آصفری اظهار کرد: رئیس بانک مرکزی گفته است که از شهریورماه رمز ریال عملیاتی می‌شود. برای این کار باید پلتفرم‌ها مشخص شود. آیا این پلتفرم در داخل کشور است یا از پلتفرم‌های خارجی استفاده می‌شود؟ اگر از پلتفرم‌های خارجی استفاده می‌شود، چه تضمینی وجود دارد که این پلتفرم‌ها تحریم نشود؟ قرار بر این نیست که تمامی سیاست‌های بانک جهانی را در کشور پیاده کنند. اگر قرار بر اجرای این سیاست‌ها است، چرا بانک جهانی اجازه تحریم پول و بانک‌های کشور ما را می‌دهد؟ نباید ما سیاست‌های بانک جهانی را اجرایی کنیم اما بانک جهانی قدمی برای اقتصاد کشور ما بر ندارد.
سایه تحریم بر سر رمز ارز ملی
وی افزود: به نظر من رمز ریال‌ها خودشان نوعی وابستگی است. تا به این لحظه رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد توضیحاتی در خصوص رمز ریال ارائه نکرده‌اند. ابعاد رمز ارز ملی باید به صورت کامل مشخص شود. ایراد جدی مجلس شورای اسلامی به رمز ریال پیرامون شبکه‌ها و مجموعه‌هایی است که رمز ریال را پشتیبانی می‌کند. تمامی این مجموعه‌ها در خارج از کشور است. در نتیجه تهدید تحریم رمز ریال وجود دارد.
این نماینده مجلس ضمن اشاره به مغایرت رمز ارز ملی با قانون اساسی تأکید کرد: اصل ۵۷ و ۵۸ قانون اساسی پیرامون مسائل مالی کشور است. در بودجه کلان کشور نیز این اصول رعایت می‌شود. رمز ریال مغایرت با این اصول دارد.
آصفری در پایان گفت: عده‌ای معتقدند که رمز ریال اعتبار اجتماعی برای کشور دارد اما اعتبار اجتماعی رمز ارز ملی در راستای سند ۲۰۲۰ است. رمز ریال هم همانند سند ۲۰۲۰ به دنبال مدیریت ما توسط خارج است. باید بانک جهانی در خصوص رمز ریال تعهدی روشن و واضح داشته باشد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کریپتو

پایان هفته وحشتناک دیگر برای بیت‌کوین!

1124855 569
ترقی آنلاین: بیت کوین آخر هفته وحشتناک دیگری را پشت سر گذاشت.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین، دیروز قیمت طلا در آستانه انتشار داده‌های اقتصادی مهمی که بر تصمیم گیری فدرال رزرو در نشست سیاست پولی ماه آینده تأثیر می گذارد، نوسان اندکی را تجربه کرد.
هر اونس طلا تغییر چندانی نداشت و تنها 0.01 درصد افزایش یافت و به 1983.19 دلار رسید.
بیت کوین آخر هفته وحشتناک دیگری را پشت سر گذاشت. این رمزارز از سطح قیمت 30 هزار دلاری فاصله قابل توجهی گرفته است. حرکتی که چند هفته پیش وجود داشت دیگر وجود ندارد، و معامله گران در مورد اینکه چرا قیمت زیر مرز 30 هزار دلار متوقف شده است، سردرگم هستند. بسیاری بر این باورند که فشار فروش فعلی به دلیل اتخاذ سیاست پولی تهاجمی‌تر توسط فدرال رزرو است که توجه را از ارزهای دیجیتال برگردانده است.
9810642

ادامه مطلب

کریپتو

سرنوشت FTX در انتظار گری‌اسکیل؟

ارزدیجیتال
ترقی آنلاین:مدتی است که به‌دنبال ورشکستگی صرافی «FTX» و چند شرکت دیگر در فضای ارزهای دیجیتال، بحث‌هایی درباره احتمال ورشکستگی مجموعه گری‌اسکیل (Grayscale) مطرح می‌شود؛ اما آیا واقعاً قرار است بزرگترین سرمایه‌گذار سازمانی بیت کوین و ارزهای دیجیتال هم به سرنوشت شوم FTX دچار شود؟
به گزارش کوین تلگراف، مؤسسه گری‌اسکیل که مالک بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری روی بیت کوین جهان محسوب می‌شود، روز ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) بیانیه‌ای را منتشر و ضمن ارائه جزئیات مربوط به دارایی‌های دیجیتال تحت‌‌مدیریت خود، اعلام کرد که با استفاده از راهکارهای بلاک چینی ویژه اثبات ذخایر (Proof of Reserves – مانند کاری که برخی صرافی‌ها انجام داده‌اند) اطلاعات آدرس‌های وابسته به صندوق‌های خود را به دلیل مسائل امنیتی با مشتریانش به اشتراک نخواهد گذاشت.
بیانیه گری‌اکسیل با این جمله آغاز می‌شود: «با توجه به حوادث اخیر، سرمایه‌گذاران جدی‌تر از قبل مشغول پرس‌وجو درباره سرمایه‌گذاری‌های خود روی ارزهای دیجیتال هستند و این موضوع قابل‌درک است.» پس از سقوط صرافی FTX تحت‌رهبری سؤال‌برانگیز سم بنکمن فرید، این بیانیه آن‌طور که باید مورد توجه قرار نگرفت، اما سؤالی که احتمالاً ذهن بخش زیادی از سرمایه‌گذاران را درگیر کرده این است که آیا بزرگترین سرمایه‌گذار سازمانی بیت کوین هم در ادامه به سرنوشت FTX دچار می‌شود یا خیر؟
پاسخ کوتاه به این پرسش این است که «چنین اتفاقی بعید به نظر می‌رسد» و دلیل اصلی آن هم این است که مدیران ارشد گری‌اکسیل آن‌طور که پیداست به‌مراتب لایق‌تر از سم بنکمن فرید هستند.
بیایید سراغی از حقایق بگیریم. نمی‌توان این مسئله را انکار کرد که اگر گری‌اسکیل در اصلاح ترازنامه خود موفق ظاهر نشود، صنعت ارزهای دیجیتال دوباره با یک سقوط اساسی روبه‌رو خواهد شد. فضای ارزهای دیجیتال اکنون تاب‌آوری لازم برای مقابله با یک سقوط بزرگ دیگر را ندارد؛ خصوصاً اگر قرار باشد این سقوط بلافاصله پس از ورشکستگی FTX و برای یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های این صنعت اتفاق بیفتد. گری‌اسکیل بیش از ۱۰میلیارد دلار سرمایه را در قالب بیت کوین، اتریوم و دیگر دارایی‌های دیجیتال مدیریت می‌کند و یکی از بزرگترین منابع درآمدی شرکت مادر خود، یعنی دیجیتال کارنسی گروپ (Digital Currency Group) است.
دیجیتال کارنسی گروپ مجموعه بزرگی است که مالک مؤسسات شناخته‌شده‌ای نظیر جنسیس (Genesis)، شرکت ماینینگ فاندری (Foundry)، اپلیکیشن (Luno) و رسانه کهنه‌کار کوین دسک محسوب می‌شود.
بری سیلبرت (Barry Silbert)، مدیرعامل و بنیان‌گذار دیجیتال کارنسی گروپ، روز ۲۳ نوامبر (۲ آذر) یادداشتی خطاب به سهام‌داران مجموعه خود منتشر کرد و در آن با اشاره به بحث‌هایی که درباره وضعیت این شرکت شکل گرفته است، اعلام کرد که با وجود زمستان ارزهای دیجیتال، دیجیتال کارنسی گروپ در آستانه ثبت درآمدی ۸۰۰میلیون دلاری برای سال ۲۰۲۲ است و زیرمجموعه‌های آن نیز طبق معمول مشغول فعالیت هستند.
او در بخشی از یادداشت خود گفته بود: پیش از این نیز شاهد زمستان‌های دیگری در فضای ارزهای دیجیتال بوده‌ایم و با اینکه ممکن است زمستان کنونی سخت‌تر از دوره‌های قبلی باشد، با قدرت بیشتری از آن خارج خواهیم شد.
سیلبرت یکی از اولین کسانی است که برای فراگیرشدن بیت کوین میان مردم تلاش کرده است و یک طرف‌دار واقعی ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید. برخلاف سم بنکمن فرید جوان، او ۲۸ سال سابقه کار دارد و قبل از اینکه ارزهای دیجیتال را کشف کند، یک سرمایه‌گذار بانکی در نیویورک بود و به‌عنوان مدیرعامل در پلتفرم معاملات سهام سکند مارکت (Second Market) نیز فعالیت می‌کرد؛ پلتفرمی که در سال ۲۰۱۵ توسط خودِ سیلبرت به بورس نزدک (Nasdaq) فروخته شد. به عبارتی دیگر، این اولین تجربه چالش‌برانگیز سیلبرت نیست.
سیلبرت طی ماه‌های گذشته با همراهی مدیران مستقیم مجموعه گری‌اسکیل در حال مبارزه با کمیسیون بورس آمریکا به خاطر رد درخواست این شرکت برای تبدیل‌کردن صندوق سرمایه‌گذاری در بیت کوین گری‌اسکیل (GBTC) به یک صندوق بورسی (ETF) بوده است. اگر درخواست آنها تأیید می‌شد، GBTC اولین صندوق بورسی نقدی بیت کوین در آمریکا لقب می‌گرفت.
کمیسیون بورس ایالات متحده گفته بود دلیل رد این درخواست ناتوانی گری‌اسکیل در پاسخ به سؤالات قانون‌گذاران درباره نگرانی‌های مربوط به مسئله دست‌کاری بازار و ضعف آنها در حمایت از سرمایه‌گذاران بوده است؛ اما همه به‌خوبی می‌دانند که اگر کمیسیون بورس این درخواست را پذیرفته بود، شرایط برای ورود سرمایه‌گذاران سازمانی بیشتر به بازار فراهم می‌شد و احتمالاً رکودی اکنون در آن به سر می‌بریم، شکل نمی‌گرفت.
گری‌اسکیل حتی در ادامه دادخواستی را در اعتراض به این تصمیم به دادگاه تجدید نظر کلمبیا ارائه و به خاطر صدور حکم خودسرانه و تبعیض‌آمیز از این سازمان دولتی آمریکایی شکایت کرد.
هرکسی که به آینده ارزهای دیجیتال اهمیت می‌دهد و با حسن نیت برای کمک به پیشرفت این صنعت، به اهمیت قانون‌گذاری در این حوزه واقف است، مبارزه گری‌اسکیل با قانون‌گذاران آمریکایی را یک مبارزه مثبت می‌داند.
در بیانیه ۱۸ نوامبر گری‌اسکیل که در ابتدای این مطلب نیز به آن اشاره شده بود، آمده است: ترسی که دیگران مسبب آن هستند، دلیلی خوب و کافی برای کنارگذاشتن مراتب امنیتی‌ای که سال‌هاست سرمایه مشتریان را امن نگه‌داشته است، به حساب نمی‌آید.
گری‌اسکیل ارزش خود را ثابت کرده و اعتباری که اکنون دارد حاصل یک دهه رشد مداوم است و بعید به نظر می‌رسد این روند به این زودی‌ها دست‌خوش تغییر شود.
*محمد‌امین علی‌یاری

ادامه مطلب

کریپتو

جزئیات معامله با ریال دیجیتال

14531
ترقی آنلاین:هران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی جزئیات اجرای اولین ریال های دیجیتال بانک مرکزی جمهموری اسلامی ایران و پیش‌نویس سند رسمی این طرح را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین،  او در این باره افزود: دوره پیش آزمایشی این پروژه مهم به صورت محدود یعنی با تعداد محدودی کاربر، ‌بانک و فروشگاه و با مبلغ محدود در اواسط شهریورماه سال جاری آغاز شد.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۹۰ بانک مرکزی در دنیا مشغول بررسی و فعالیت روی پروژه رمزپول ملی خود هستند که تعدادی از این کشورها به مرحله نهایی رسیده‌اند و سایر کشورها هم در مراحل آزمایشی یا تحقیقاتی هستند.
محرمیان با اشاره به اینکه این پروژه از مدتی پیش با نظرخواهی از متخصصین این حوزه شروع شده بود تصریح کرد: خوشبختانه ایران هم جزو کشورهای پیشرو در این زمینه است و سند سپیدنامه یا پیش نویس ریال دیجیتال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امروز به صورت رسمی در سایت بانک مرکزی منتشر شد و درخواست ما از متخصصین این حوزه این است که با مطالعه سند بازخوردها و نظرات خود را به ما اعلام کنند و مطابق روشی که در دنیا مرسوم است ما تک تک نظرات و موارد دریافتی را بررسی خواهیم کرد.
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ادامه داد: ریال دیجیتال و فرایندهای انتشار آن طبق آن چیزی که در قانون دیده شده کاملا مشابه اسکناس است یعنی هر آن چیزی که برای انتشار اسکناس استفاده می شود شامل اینکه پشتوانه داشته باشد، هیات نظارت بر اندوخته اسکناس بررسی های لازم را انجام دهد و سایر موارد مشابه اسکناس است ولی تفاوت مهم ریال دیجیتال با اسکناس کاغذی این است که این پول، پول هوشمند و قابل برنامه نویسی است.
براساس گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، محرمیان خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر تمامی آنچه اسکناس دارد را در ریال دیجیتال هم داریم به جز اینکه در این پروژه فیزیک اسکناس وجود ندارد، برای تبادلش لازم نیست دو نفر کنار هم باشند و مهمتر از همه این قابلیت وجود دارد که قراردادهای هوشمند در داخل این نوع پول تعبیه شود و بین گیرنده و فرستنده که به صورت همتا به همتا این پول را مبادله می کنند به صورت هوشمند اجرا می شود.
او تاکید کرد: دوره آزمایشی این پروژه مشابه سایر کشورها معمولا طولانی است و پس از اخذ بازخوردهای از مردم و بررسی ‌اثرات آن در حوزه های مختلف به لحاظ حقوقی، اقتصادی و… در نهایت با اطمینان کامل از رفع مشکلات فنی و آمادگی کامل در سطح وسیع مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
محرمیان در خصوص معاملات رمز ارز نیز تصریح کرد: در این خصوص مواردی هم در مجلس شورای اسلامی و هم در دولت ذیل حوزه معاونت اقتصادی رییس جمهور این موضوع در دست اجرا و بررسی است؛ اما در حال حاضر این موضوع هیچ رسمیتی ندارد و معاملات آن قانونی نیست.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس