با ما همراه باشید

بازار پول

رشد ۴۶۲درصدی پرداخت تسهیلات دانش بنیان

p29 01
ترقی آنلاین:مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران حجم تسهیلات اعطایی این بانک به شرکت های دانش بنیان را در سال گذشته ۱۵ هزار و ۹۰۵ میلیارد ریال اعلام کرد که ۴۶۲ درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین ،به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران دکتر سیدعلی حسینی در مجمع عمومی عادی سالیانه این بانک با اشاره به سابقه ۳۰ ساله فعالیت بانک توسعه صادرات ایران، افزود: سرمایه فعلی بانک ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که اگر سرمایه بانک را با نرخ ارز ۲۰ هزار تومانی بانک تسعیر کنیم، حدود ۱.۸ میلیارد دلار می شود و به همین دلیل خواستار افزایش سرمایه بانک هستیم.
وی تعداد کارکنان این بانک را یکهزار و ۶۹ نفر اعلام کرد و گفت: بانک توسعه صادرات ایران دارای ۳۸ شعبه در سراسر کشور است که ۵ شعبه آن در تهران و در هر مرکز استان هم یک شعبه دارد.
حسینی جمع درآمدهای این بانک را در سال گذشته ۵۱ هزار و ۳۰۲ میلیارد ریال اعلام و تصریح کرد که این میزان نسبت به سال قبل از آن ۹۰ درصد رشد داشته است.
به گفته مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران، مانده تسهیلات اعطایی این بانک در پایان سال ۱۴۰۰ برابر با ۶۱۰ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به سال قبل از آن ۱۹ درصد افزایش داشته است. جمع دارایی های بانک هم ۹۸۵ هزار میلیارد ریال بوده که هشت درصد رشد داشته است.
حسینی ادامه داد: ما ۲۸ هزار و ۹۸۱ میلیارد ریال هم به شرکت های کوچک و متوسط تسهیلات پرداخت کردیم که این میزان ۷۲ درصد بیشتر از پرداختی سال ۱۳۹۹ است.
وی تصریح کرد: نسبت کفایت سرمایه بانک توسعه صادرات در سال گذشته ۱۲.۱ درصد بوده است.
قراردادهای بانک توسعه صادرات با صندوق توسعه ملی
حسینی جمع قراردادهای عاملیت ارزی و سپرده گذاری ها را در بخش ارزی ۸۵۰ میلیون دلار و در بخش ریالی ۴۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد.
وی با بیان اینکه قراردادهای عاملیت صندوق توسعه ملی و بانک توسعه صادرات در بخش ارزی ۵۰ میلیون دلار و در بخش ریالی ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است، افزود: در بخش ارزی، ۸۰۰ میلیون دلار از این قراردادها سپرده گذاری و ۵۰ میلیون دلار هم قراردادهای عاملیت ارزی است. در بخش ریالی هم ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از این رقم قراردادهای عاملیت و ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال هم مربوط به سپرده گذاری ها است.
وضعیت پرداخت تسهیلات به بخش های اقتصادی
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران، کل تسهیلات پرداختی این بانک در سال ۱۴۰۰ را با ۲۳ درصد رشد نسبت به سال قبل از آن ۷۳۸ هزار و ۱۹۹ میلیارد ریال اعلام کرد.
وی گفت: ۳۰۳ هزار میلیارد ریال از این رقم تسهیلات اعطایی و مطالبات از بخش دولتی( ۵۹ درصد رشد) و ۷۳۸ هزار و ۸۹۶ میلیارد ریال (۲۳ درصد رشد) هم تسهیلات اعطایی و مطالبات از بخش غیردولتی است.
حسینی جمع کل تسهیلات اعطایی ارزی و ریالی در سال گذشته به بخش های اقتصادی را ۱۹۶ هزار و ۸۳ میلیارد ریال عنوان کرد.
وی توضیح داد: بانک توسعه صادرات ایران سال گذشته در بخش کشاورزی ۳۶ هزار و ۶۰۵ میلیارد ریال و ۴ میلیون دلار تسهیلات پرداخت کرده که این ارقام رشدی ۱۰۷ درصدی در مقایسه با سال ۱۳۹۹ دارد.
به گفته مدیرعامل بانک توسعه صادرات، تسهیلات پرداختی این بانک به بخش استخراج معدن در سال ۱۴۰۰ با ۱۰۴ درصد رشد نسبت به سال قبل از آن، به ۱۱ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال رسید. همچنین تسهیلات پرداختی به بخش صنعت در این مدت با ۱۰ درصد افزایش معادل ۱۱۱ هزار و ۵۷۱ میلیارد ریال بوده است.
حسینی تسهیلات پرداختی بانک توسعه صادرات به بخش خدمات فنی و مهندسی را به سه بخش تامین برق و گاز و آب؛ ساختمان و حمل و نقل و انبارداری و ارتباطات تقسیم کرد و افزود: ما در سال ۱۴۰۰ به بخش تامین برق، آب و گاز در مجموع ۳ هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال (۹۳ درصد رشد)، یک هزار و ۳۵۳ میلیارد ریال (۳۵۱ درصد رشد) و به بخش حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات هم یک هزار و ۳۱۳ میلیارد ریال (یک هزار و ۷۸۰ درصد رشد) پرداخت کردیم.
وی سپس به بیان شاخص های بانک توسعه صادرات در سال گذشته پرداخت و گفت: نسبت خالص تسهیلات اعطایی به کل سپرده ها(پس از کسر سپرده قانونی)برابر با ۱۶۷.۶ درصد؛ نسبت دارایی های درآمدزا به کل دارایی ها ۸۳.۶ درصد؛ نسبت هزینه های اداری و پرسنلی به کل درآمدها ۱۴.۶ درصد؛ نسبت سود سپرده ها به درآمد مشاع ۸۶.۸ درصد؛ نسبت کل تسهیلات اعطایی غیردولتی به کل دارایی ها ۷۴.۶ درصد و رشد مانده تسهیلات اعطایی به بخش غیردولتی هم ۱۹.۱ درصد بوده است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات طرح های عمده در حال اجرا توسط این بانک را هم ۵ پروژه در مجتمع پتروشیمی بوشهر؛ خدمات دریایی و بندری آریا بندر ایرانیان؛ پتروشیمی گچساران؛ فولاد آلیاژی ایران و فولاد جهان آرا اروند عنوان کرد.
براین اساس بانک توسعه صادرات تا پایان سال گذشته ۱۸ میلیارد یوان و ۷۵ میلیون یورو برای احداث یک مجتمع پتروشیمی در مجتمع پتروشیمی بوشهر؛ ۱۷۳ میلیون دلار برای طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار؛ ۱۲۸.۶ میلیون یورو برای طرح احداث کارخانه تولید اتیلن در پتروشیمی گچساران؛ ۵۷ میلیون یورو برای طرح احداث یک واحد تولید ۷۰۰ هزار تنی شمش در فولاد آلیاژی ایران و ۱۵۴ میلیون یورو هم برای طرح تولید اسلب عریض فولادی در فولاد جهان آرا پرداخت کرده است. به گفته وی، عمده ترین طرح های در حال اجرای این بانک نیز مربوط به پنج طرح بوده که تا پایان سال گذشته ۵۱.۷ میلیون یورو برای احداث واحد تولید پروپلین پتروشیمی سلمان فارسی؛ ۶۵ میلیون یورو برای پروژ خط سوم انتقال برق ایران به ارمنستان؛ ۴۶.۲ میلیون یورو برای طرح ایجاد واحد تولید آهن اسفنجی در مجتمع فولاد اردکان؛ ۷۷۴ میلیارد ریال برای طرح اجرای خطوط انتقال برق به برق منطقه ای سیستان و بلوچستان و ۹ میلیون یورو و ۲۵۰ میلیارد ریال برای طرح توسعه تولیدات بلوکات گازی صنایع خاک چینی ایران بوده است.
یادآور می شود که صورت های مالی دوره منتهی به پایان سال مالی ۱۴۰۰ بانک توسعه صادرات ایران در مجمع عمومی عادی سالیانه این بانک با حضور معاون امور بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد و سایر اعضای مجمع به تصویب رسید.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس