با ما همراه باشید

بازار پول

ردپای دولت در زیان انباشته بانک های دولتی

1253263 718

ترقی آنلاین:در زیان انباشته ۸۱.۶ هزار میلیارد تومانی ۶ بانک دولتی علاوه بر نقش مدیریت، خود دولت نیز از طریق انتقال بدهی شرکت ها و صندوق های بازنشستگی سهم داشته است.

به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین:آمارهای جدید وزارت اقتصاد از زیان انباشته 81.6 هزار میلیارد تومانی بانک های دولتی خبر می دهد. موضوعی که صرفاً به دلیل کارایی پایین این بانک ها نیست و به عوامل متعدد دیگری به خصوص بدهکاری نهادهای دولتی به این بانک ها نیز وابسته است.
بررسی صورت های مالی شش بانک دولتی نشان می دهد که این بانک ها در عملکرد گذشته خود و به دلیل نقایص فراوانی که در شیوه مدیریت و نظارت وجود داشته است، با زیان انباشته قابل توجهی روبه رو شده اند.
زیانی که گاه در مقایسه با سرمایه ثبت شده این بانک ها، از نسبت بالاتری برخوردار است و منجر به بروز مشکلات فراوان برای سیستم بانکی کشور شده است. به عنوان مثال، در سال های 98 و 99 زیان انباشته بانک توسعه تعاون از سرمایه اعلام شده این بانک در زمان مذکور (919 میلیارد تومان) بیشتر بوده است.
به گزارش ایرنا ،طبق گزارش مذکور، کارشناسان دلایل متعددی را برای زیان دهی بانک ها مطرح می کنند که عمده آن ها عبارت اند از: مطالبات از دولت، غیر مولد بودن دارایی ها، وجود املاک مازاد پرشمار، تسهیلات تکلیفی، بازده بسیار کم شرکت های بانک ها که خود معلول سوء مدیریت و گاه اداره سیاسی و منطقه ای شرکت ها و مطالبات غیر جاری از بخش خصوصی و البته فساد است.
به گزارش خراسان در این زمینه، گزارش های منتشر شده درخصوص بانک های دولتی تاکنون نیز نشان می دهد که به عنوان مثال زیان انباشته بانک ملی ایران 67 هزار میلیارد تومان اعلام شده و در خبری با مضمون آغاز خروج بانک ملی از بنگاه داری، یکی از دلایل چنین زیانی، تحمیل شرکت ها به این بانک بابت بدهی دولت یا تکالیف تعیین شده از سوی دولت و مجلس بیان شده بود.
دیروز نیز خبرگزاری مهر گزارش داد بانک صنعت و معدن فهرست بدهکاران بزرگ خود را منتشر کرد. این گزارش نشان می دهد صندوق های بازنشستگی پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت با مانده مطالبات بیش از 12 هزار و 600 میلیارد تومان، بزرگ ترین بدهکار این بانک به شمار می رود.
همچنین الزامات دولتی که منجر به تشدید وضعیت منفی بانک ها می شود، مخصوص بانک های تماماً دولتی نیست و بانک های متعلق به شبه دولتی ها را هم در بر می گیرد. به عنوان مثال در داده هایی که بانک مرکزی از وضعیت بدهکاران کلان  بانک ها ارائه کرده، ملاحظه می شود که عمده مطالبات بانک رفاه از سازمان تامین اجتماعی و نهادهای زیر مجموعه آن مانند صندوق تامین اجتماعی است که با کسری های بزرگ مانند 48 هزار میلیارد تومان در سال گذشته روبه رو هستند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس