با ما همراه باشید

بازار پول

دومین هفته متوالی خرید صفر بانکها در بازار اولیه دومین رکوردزنی زمستانی خرید اوراق بدهی دولتی

88

در هفته نخست اسفند ۱۴۰۰ دومین رکورد خرید اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه شکسته شد. با این وجود این دومین هفته متوالی است که بانکها در معاملات این بازار مشارکتی نداشته و تمام خرید اوراق بر عهده نهادهای تامین سرمایه بوده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز) ، اوراق بدهی دولتی در هفته ابتدایی اسفند ماه روند صعودی خود را ادامه داده و به سطح بالایی ارتقا پیدا کرده. به طورکلی بازار اولیه بازار بدهی دولتی به منظور تامین کسری بودجه از مسیری غیر تورمی برگزار می شود. مشتریان در این بازار بورسی ها و نهادهای مالی هستند که باتوجه به مطلوبیت خود و ویژگی های اوراق یعنی نرخ سود و تاریخ سررسید اقدام به مشارکت در این بازار می کنند. دومین رکوردزنی در بازار اولیه اوراق بدهی براساس داده های منتشر شده از سوی بانک مرکزی در هفته اول اسفند ماه 5 هزار و 600 میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه از سوی دولت فروخته شد. در هفته پیش این رقم معادل با 6 هزار و 640 میلیارد تومان بوده که درمقایسه با هفته قبل 15 درصد کاهش پیدا کرده است. به طور کلی تاریخ سررسید اوراق و نرخ سود آن ها نقش تعیین کننده ای را برای افزایش جذابیت و خرید افزون تر مشتریان دارد. هر چه نرخ سود بالاتر و تاریخ سررسید کوتاه مدت تر باشد مشتریان در بازار اولیه تمایل بیشتری به خرید خواهند داشت. در همین راستا در هفته منتهی به 4 اسفند ماه اوراق عرضه شده در بازار اولیه نرخ سود 21.4 تا 21.79 درصد را دارا بوده است. تاریخ سررسید اوراق نیز دو ساله تا سه ساله بوده که حاکی از دربرداشتن دامنه وسیعی از تمایلات برای خریداران است. اوراق بدهی دولتی دومین هفته متوالی در مشارکت صفر بانکها دولت اوراق بدهی خود را در بازار به بانک ها و نهادهای تامین سرمایه عرضه می کند. بررسی تفکیکی معاملات در هفته سی وسوم حراج نشان می دهد در این بازار برای دومین هفته متوالی نهادهای مالی مشارکتی در خرید نداشته و در نهایت تمام اوراق در بازار سرمایه فروخته شده است. به عبارت دیگر در دوهفته پی در پی مجموعا بورسی ها 12 هزار و 240 میلیارد تومان اوراق از دولت خریده اند که در تمام سال 1400 سطح بالایی به شمار می آید. در نهایت مجموع سی وسه مرحله فروش اوراق بدهی تاکنون نشان می دهد از ابتدای امسال تا 4 اسفند 1400 تقریبا 81 هزار و 150 میلیارد تومان از کسری بودجه دولت از این طریق تامین شده است. اما باتوجه به مجوزی که دولت در ابتدای پاییز امسال برای خرید این اوراق کسب کرده هنوز باید 12 هزار میلیارد تومان دیگر تا پایان سال به فروش برساند. یعنی در سه هفته پایانی سال 1400 اگر به طور متوسط هفته ای 4 هزار میلیارد تومان بفروشد در نهایت خواهد توانست 93 هزار و 250 میلیارد تومان را از این محل تامین کرده و به همین اندازه از رشد تورم در کشور جلوگیری کند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس