با ما همراه باشید

بازار پول

افت بی سابقه نرخ سود

دامنهنوسان
ترقی آنلاین:در هفته اول مرداد ماه ۱۴۰۱ تزریق پول در بازار باز صعودی شده و به ۶۵ هزار میلیارد تومان رسید. این در حالی است که نرخ سود در این بازار در راستای سیاست اخیر بانک مرکزی در مواجهه با نرخ بهره، کاهشی قابل توجه پیدا کرده و به ۲۰ درصد رسید.
به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین: قفل بازار باز در هفته اول مرداد ماه شکست. این سطح در هفته های متوالی در مرز 60 همت قرار داشت و بانک مرکزی اجازه رشد درخواست پول بانک ها را صادر نمی کرد.
در این بازار بانک ها اوراق پیشنهادی خود را به بانک مرکزی ارائه داده واین نهاد نیز بنابر صلاحدید خود با هر میزان که بخواهد موافقت میکند. بازار باز به همراه بازار شبانه به طور کلی با هدف تعیین نرخ سود و تنظیم نقدینگی بانک ها در هر هفته برگزار میشود.
در این هفته ها که بانک مرکزی تصمیم بر کاهش نرخ بهره بین بانکی گرفته در اتفاقی بی سابقه نرخ سود در بازار باز را نیز کاهش قابل توجهی داده و درمقابل تزریق پول را بالا برد.
رشد دوباره تزریق پول دربازار باز
در هفته منتهی به 10 مرداد ماه هزینه تزریق نقدینگی در بازار باز به 65 هزار میلیارد تومان رسیده و در قله شش یک ماه و نیمه قرار گرفت.
این در حالی است که در 5 هفته گذشته بسط نقدینگی در این بازار در مرز 60 همت قرار داشت.
نکته مهم دیگر در بازار باز هفته اخیر رشد نرخ سود در این معاملات بوده که در این هفته افت قابل توجهی را ثبت کرد.
به طور کلی در بازار باز هر هفته بانک مرکزی نرخ سودی را برای جذب دوباره پول از بانک ها تعیین می کند. این نرخ در هفته پایانی تیر ماه به 21.5 درصد رسیده بود و رکورد تاریخی این بازار را شکست. در هفته اول مرداد اما دوباره بانک مرکزی در جهت کاهش نرخ بهره، نرخ سود بازار باز را 1.5 واحد درصد تقلیل داده و به 20 درصد تنزل داد.
mU3pwduN5zSy

 

 

اعتبارات بالای بانک مرکزی در بازار شبانه

در کنار رشد معاملات بازار باز، ازار بین بانکی هم با رشد آماری مواجه شده است. در این بازار بانک های دارای کسری از بانک های دارای مازاد استقراض نقدینگی می کنند که البته این بده بستان نرخ سود معلومی دارد. دامنه این شاخص را بانک مرکزی تعیین می کند. از 14 تا 22 درصد. سقف نرخ سود در اختیار بانک مرکزی بوده و  اعتبارات قاعده مند  را با این نرخ در بانک ها تزریق می کند.

در هفته اخیر حجم اعتبارات قاعده مند بانک مرکزی در بازار بین بانکی برابر با 15 هزار و 770 میلیارد تومان بوده که تقریبا هزار میلیارد تومان از هفته گذشته بیشتر بوده است.

9oIIuu51la4j

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس