با ما همراه باشید

بازار پول

تغییر مسیر تزریق پول به بانک ها

ypluhu8qsrfg
ترقی آنلاین:بانک مرکزی در بازار باز درحدود ۶۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و در بازار بین بانکی معادل با ۶ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان نقدینگی تزریق کرده است. مجموعا آمارها نشان می دهند در این دو بازار سطح بسط پول برابر با ۷۴ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به هفته قبل رشدی ۶.۷ درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری ترقی آنلاین،روند عملیات بازار باز در هفته های متوالی ثابت بوده اما در هفته اخیر اعتبارات قاعده مند بانک مرکزی در بازار بین بانکی صعودی شد.

اتفاقی که به باور برخی کارشناسان می‌تواند نشان دهنده یک موضوع مهم در اقتصاد بانک ها باشد.
بانک مرکزی در بازار باز درحدود 67 هزار و 400 میلیارد تومان و در بازار بین بانکی معادل با 6 هزار و 850 میلیارد تومان نقدینگی تزریق کرده است. مجموعا آمارها نشان می دهند در این دو بازار سطح بسط پول برابر با 74 هزار و 250 میلیارد تومان بوده که نسبت به هفته قبل رشدی 6.7 درصدی داشته است.
در بررسی ها از این شاخص در هفته های اخیر مشاهده می شود همواره تزریق پول بانک مرکزی در دو بازار بین بانکی سیری نزولی داشته است. این در حالی است که در این هفته دوباره این شاخص صعودی شده و جهش پیدا کرده است.
یکی از دلایلی که برخی کارشناسان در توضیح این پدیده به آن اشاره دارند احتمال بیشتر شدن دارایی اوراق از سوی بانک ها است. چرا که مهمترین ابزار بده بستان بانک ها و بانک ها مرکزی در بازار باز و بازار شبانه وثیقه اوراق است. به عبارت دیگر بانکی که اوراق نداشته باشد نه می تواند از بانک مرکزی در بازار باز استقراض نقدینگی کند و نه در بازار شبانه اعتبارات دریافت کند.
در همین رابطه شنیده های اکو ایران به همراه آمارهای اعلام شده از سوی بانک مرکزی در این بازارها نشان می دهد دلیل رشد بالای اعتبارت قاعده مند و در نهایت رشد بالای تزریق نقدینگی در بازارهای بین بانکی، رشد دارایی اوراق بوده است نه لزوما تضعیف شرایط نقدینگی بانک‌ها.
برخی معتقدند نهادهای مالی دارای مازاد تقاضا پیش از این در یک ماه گذشته از مسیرهای اضافه برداشت و بده بستان با سایر نهادهای مالی دارای مازاد نیازخود را برطرف می کردند که در این هفته نیاز های مالی خود را سعی می کنند با وثیقه اوراق برطرف کنند.
اتفاقی که نشان می دهد تقاضای نقدینگی در بانک ها همچنان بالاست. اتفاقی که موجب شده تا اندکی نرخ سود موزون مداخله بانک مرکزی در بانک ها نیز صعودی شود.
اعتبارات قاعده مند نرخ سودی 22 درصدی و تزریق بانک مرکزی در بانک ها در هفته اخیر نرخ سودی 21 درصدی داشته است.
در نهایت سود موزون مداخله بانک مرکزی در بازار معادل با 21.09 درصد به دست آمده که برای نخستین بار در هفته های اخیر صعودی شده است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار پول

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

farzin
فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات صندوق بین‌المللی پول تهران را به مقصد واشنگتن ترک کرد.
به گزارش ترقی آنلاین ، محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.
صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

ادامه مطلب

بازار پول

نقش‌آفرینی بانک سینا در صنعت غذایی کشور

سینا
تفاهم‌نامه همکاری بانک سینا و هلدینگ صنایع غذایی سینا با هدف افزایش سطح تعاملات فی‌مابین و ارائه و دریافت خدمات بانکی و ارزی به امضا رسید.
به گزارش ترقی آنلاین ، غلامرضا فتحعلی، مدیرعامل بانک سینا در این مراسم با استقبال از گسترش همکاری بانک با هلدینگ صنایع غذایی سینا گفت: بانک سینا همواره ارتباط خوبی با مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی داشته و این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری با این صنعت غذایی است. امیدواریم بانک سینا با تعاملاتی که با مجموعه‌های صنایع غذایی برقرار کرده است، نقش جدی‌تری در تأمین مالی زنجیره ارزش این صنعت و کمک به تأمین امنیت غذایی کشور و تولید ملی ایفا کند.
وی افزود: امیدواریم تعاملات بین دو مجموعه در آینده ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد و همکاری‌های راهبردی توسعه یابد.
فتحعلی با اشاره به اینکه بانک سینا از ظرفیت‌های قابل توجهی برای تأمین نقدینگی زنجیره تولید هلدینگ غذایی سینا دارد، تصریح کرد: در این تفاهم‌نامه تلاش شده است نیازمندی‌های هلدینگ صنایع غذایی سینا به عنوان شرکت اصلی و همچنین سایر شرکت‌های زیرمجموعه در خصوص انجام امور بانکی و ارزی شناسایی شده و برای آن‌ها در قالب‌های مختلف راهکار و خدمات معرفی شود تا تعاملات فی‌مابین به بالاترین سطح خود برسد.
حمیدرضا شیران، مدیرعامل هلدینگ صنایع غذایی سینا ضمن ابراز خرسندی از افزایش سطح تعاملات با بانک سینا گفت: امضای این تفاهم‌نامه و گسترش همکاری‌ها جزو اولویت‌های ما خواهد بود و تلاش داریم با فرایندهای جدید در فعالیت‌های مالی شرکت، از پتانسیل بانک سینا بهره بیشتری بگیریم.
گفتنی است گروه صنایع غذایی سینا، به عنوان یکی از مجموعه‌های غذایی مطرح کشور در صنعت غذا، با دارا بودن هشت رشته فعالیت، گستره وسیعی از محصولات و خدمات را در سطح استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌کند.

ادامه مطلب

بازار پول

کارمزد کارت‌به‌کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی

cart
بخشنامه کارمزد کارت‌ به‌ کارت در اپلیکیشن‌های پرداختی ابلاغ شد.
به گزارش ترقی آنلاین، هزینه کارمزد کاربر برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان؛ ۷۲۰ تومان می باشد.
بخشنامه اصلاح نظام کارمزد ۲۱ خردادماه عملیاتی می‌شود.
بر اساس تصمیم بانک مرکزی با اجرای بخشنامه، بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده و خود پذیرنده به ازای هر تراکنش‌ مشمول کارمزد می‌شوند و مدل کارمزد کارت‌به‌کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی که با نام هاب فناوران شناخته می‌شود، هم تغییر می‌کند.
تا قبل از این بخشنامه، هزینه کارمزد کاربر برای تراکنش (انتقال وجه) زیر یک میلیون‌تومان ۶۰۰ تومان بود و حالا بر اساس این بخشنامه باید به ازای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان ۷۲۰ تومان کارمزد پرداخت شود.

ادامه مطلب

نقل و نشر مطالب و کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه خبری ترقی آنلاین می باشد.

سئو و طراحی توسط | ایتوکس